Dotacje pomagają w biznesie

Autor: Redakcja
Data dodania: 18 lutego 2009
Kategoria:
doradca_fotka.jpg

Aby zostać właścicielem placówki o wyrobionej, rozpoznawalnej marce, nie trzeba wielu lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń - można wejść do sieci franczyzowej. Przedsiębiorca, który się na ten krok zdecyduje ma szansę szybkiego zaistnienia na rynku i zdobycia klientów, korzysta bowiem ze znanej już jakości i sprzedaje sprawdzone produkty. Fraczyzobiorcą może zostać każdy, kto chce prowadzić biznes i ma określony kapitał do zainwestowania.

doradca_fotka.jpgPomimo iż biznes we franczyzie jest mniej ryzykowny, polskie banki nie mają w ofercie kredytów, przeznaczonych dla firm z tego segmentu przedsiębiorczości. Dlatego, gdy brak kapitału stanowi barierę hamującą inwestycje franczyzowe, z pomocą przychodzą dotacje. Aby pozyskać unijne pieniądze na własną placówkę trzeba mieć przede wszystkim dobrą strategię działania, znać lokalny rynek i sporządzić biznesplan. Do dwóch podstawowych programów krajowych, w ramach których można otrzymać dotację na otworzenie własnego punktu franczyzowego zaliczamy: Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki
W ramach tego funduszu można otrzymać do 40 000 złotych bezzwrotnej dotacji na start firmy. Można również wnioskować o tzw. wsparcie pomostowe na okres od 6 do 12 miesięcy - jego wysokość to kwota w wysokości średniego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji oraz doradztwo i pomoc w efektywnym wykorzystaniu finansowania. W ramach programu Kapitał Ludzki trzeba ponadto spełnić warunek - nie można posiadać zarejestrowanej działalności gospodarczej przez rok poprzedzający przystąpienie do projektu. Oczywiście suma taka nie wystarczy na otworzenie własnej placówki franczyzowej, ale znacznie zmniejsza sumę środków, które należy wyłożyć z własnej kieszeni bądź z kredytu bankowego. W ramach tego działania realizowane będą projekty, które mają na celu promocję i wspieranie inicjatyw prowadzących do tworzenia nowych miejsc pracy oraz kształtowania postaw kreatywnych. Na jego realizację przeznaczono ponad 400 mln euro.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w ramach tego programu, zależy od ilości miejsc pracy, jaka zostanie utworzona po zrealizowaniu projektu. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet do 300 000 zł - jeśli biznesplan przewiduje utworzenie, co najmniej 5 miejsc pracy. Dotacja ta nie dotyczy tylko planowanych nowych działalności, skierowana jest także do firm już działających. Można ją otrzymać na pokrycie 50% kosztów kwalifikowanych projektu, który zlokalizowany jest w gminie do max. 20 tys. mieszkańców.

Agnieszka Grabuś, 18 lutego 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram