Na rynku tych usług wyróżniają się dwie: Expander i Open Finance. Ten pierwszy ostatnio ogłosił swoje plany rozbudowy sieci placówek, tym śmielej, że zyskał inwestora fnansowego. Jest nim fundusz Innova Capital, który kupił 60% akcji Expandera od GE Money Bank, a wcześniej inwestował m.in. w Euronet, Bank Współpracy Europejskiej czy Polcard. Kwoty transakcji nie ujawniono, ale analitycy rynku inwestycyjnego szacują, że może to być kwota około 700 mln zł.
Inwestor i analitycy twierdzą, że potencjał rozwoju Expandera jest w długim okresie bardzo duży, a Innova kupiła pakiet większościowy prężnie rozwijającej się firmy.
Expander musi jednak wciąż uważać na konkurentów, z których najważniejszym jest Open Finance: nie tylko większy i zamożniejszy, ale też posiadający kompletny zespół specjalistów z poszczególnych segmentów produktów, choćby do spraw produktów inwestycyjnych. W Expanderze zaś nadal brakuje w zarządzie osoby z licencją doradcy inwestycyjnego, firma nie stworzyła też, w przeciwieństwie do Open Finance, żadnego swojego unikalnego produktu. To najważniejsze słabe strony. Poza tym, perspektywy i plany są ambitne a wejście inwestora powinno umożliwić ich realizację. Firma prowadzi intensywną rekrutację, na wspomniane już stanowisko doradcy inwestycyjnego, ale także na stanowiska: specjalistów, asystentów i doradców klienta różnych szczebli.
Spółka ma zamiar rozwijać się w trzech kierunkach: ekspansji zagranicznej, głównie na rynek rosyjski, rumuński i bułgarski, rozbudowy sieci w kraju i rozwoju produktów inwestycyjnych.
W rozwoju krajowej sieci placówek kluczowe znaczenie ma mieć franchising. Expander stawia na rozwój sieci sprzedaży poprzez otwieranie placówek w małych miastach i na obrzeżach aglomeracji. Pod koniec 2007 roku, firma prowadziła 25 własnych placówek i 32 oddziały franczyzowe. Spółka liczy na to, że w bieżącym roku otworzy po kilaknaście nowych placówek: własnych i franczyzowych.
Agnieszka Gierzyńska-Zalewska , 15.02.2008