Doradców kredytowych bessa nie dotyczy

Autor: Redakcja
Data dodania: 14 lutego 2008
Kategoria:
Niezależnie od tego, czy konsumenci mają problemy ze zdolnością kredytową, czy przeciwnie: są coraz bardziej zamożni i biorą kredyty bez przeszkód, po czym spłacają je i biorą kolejne - zawsze jest zapotrzebowanie na usługi doradców kredytowych.


Dobra koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych, rosnąca zamożność Polaków i  ich optymistyczne plany na przyszłość, sprawiają że firmy pośredniczące i doradzające w wyborze kredytów mają obiecujące perspektywy rozwoju.

Na rynku tych usług wyróżniają się dwie: Expander i Open Finance. Ten pierwszy ostatnio ogłosił swoje plany rozbudowy sieci placówek, tym śmielej, że zyskał inwestora fnansowego. Jest nim fundusz Innova Capital, który kupił 60% akcji Expandera od GE Money Bank, a wcześniej inwestował m.in. w Euronet, Bank Współpracy Europejskiej czy Polcard. Kwoty transakcji nie ujawniono, ale analitycy rynku inwestycyjnego szacują, że może to być kwota około 700 mln zł.

Inwestor i analitycy twierdzą, że potencjał rozwoju Expandera jest w długim okresie bardzo duży, a Innova kupiła pakiet większościowy prężnie rozwijającej się firmy.

Expander musi jednak wciąż uważać na konkurentów, z których najważniejszym jest Open Finance: nie tylko większy i zamożniejszy, ale też posiadający kompletny zespół specjalistów z poszczególnych segmentów produktów, choćby do spraw produktów inwestycyjnych. W Expanderze zaś nadal brakuje w zarządzie osoby z licencją doradcy inwestycyjnego, firma nie stworzyła też, w przeciwieństwie do Open Finance, żadnego swojego unikalnego produktu. To najważniejsze słabe strony. Poza tym, perspektywy i plany są ambitne a wejście inwestora powinno umożliwić ich realizację. Firma prowadzi intensywną rekrutację, na wspomniane już stanowisko doradcy inwestycyjnego, ale także na stanowiska: specjalistów, asystentów i doradców klienta różnych szczebli.

Spółka ma zamiar rozwijać się w trzech kierunkach: ekspansji zagranicznej, głównie na rynek rosyjski, rumuński i bułgarski, rozbudowy sieci w kraju i rozwoju produktów inwestycyjnych.
W rozwoju krajowej sieci placówek kluczowe znaczenie ma mieć franchising. Expander stawia na rozwój sieci sprzedaży poprzez otwieranie placówek w małych miastach i na obrzeżach aglomeracji. Pod koniec 2007 roku, firma prowadziła 25 własnych placówek i 32 oddziały franczyzowe. Spółka liczy na to, że w bieżącym roku otworzy po kilaknaście nowych placówek: własnych i franczyzowych.

Agnieszka Gierzyńska-Zalewska , 15.02.2008

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram