Dlaczego Twój biznes potrzebuje VPN-a?

Data dodania: 16 marca 2022

Prowadzenie biznesu wiąże się z licznymi wyzwaniami i choć franczyza zasadniczo miała pozwolić na pominięcie wielu z nich, to jednak wciąż pewne problemy trzeba rozwiązywać we własnym zakresie i zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić, mogąc korzystać z internetu za zasłoną VPN-a. Dlaczego Twój biznes naprawdę może na tym skorzystać?

Ochrona tajemnicy

Mogłoby się wydawać, że w przypadku franczyzy trudno jest mówić o jakiejś głębszej tajemnicy, bo przecież polityka firmy jest w dużej mierze elementem ujawnianego know-how. To jednak sprawia, że te sprawy, które faktycznie należy potraktować jako poufne, nabierają szczególnego znaczenia: jeśli wiele rzeczy jest ogólnie wiadomych, to te, które ujawnione nie są, mają zwykle wartość jeszcze większą. Będzie do mogło dotyczyć czy to korespondencji wewnętrznej, czy negocjacji z lokalnymi dostawcami poza planem franczyzowym, czy choćby komunikacji z centralą w sprawach nieujawnionych w dokumentach franczyzowych. VPN pozwala lepiej chronić te kluczowe informacje i tym samym zwiększa skuteczność działań firmy.

Ochrona przed szpiegowaniem

Jedną z największych zalet VPN-ów jest to, że w olbrzymim stopniu utrudniają one szpiegowanie. Jeśli zainstalujesz na przykład Surfshark VPN na służbowym komputerze, to dostęp do niego będzie trudniejszy nie tylko dla hakerów, którzy wybierają na celownik właśnie franczyzy, ponieważ tutaj udany schemat ataku można zwykle łatwo powielić, ale też dla agencji i agend rządowych, które, choć wstyd to przyznać, niekoniecznie w naszym kraju działają po to, żeby pomagać w prowadzeniu działalności. I nie chodzi o to, żeby ukrywać jakieś podejrzane interesy – po prostu agencje rządowe nie są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy handlowej. Rzeczy kluczowe dla biznesu mogą wypłynąć przy okazji jakiejś kontroli i poważnie zaszkodzić działalności, nawet jeśli będzie to tylko niezamierzona szkoda. Dobrze więc jest się zabezpieczyć.

Większe bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa firmowych danych dobrze jest założyć, że nie każdy z pracowników będzie rozumiał kwestie związane z zabezpieczeniami sprzętu komputerowego. Można też przyjąć, że sprzęt służbowy – nawet jeśli nie powinien – będzie wykorzystywany do celów niezwiązanych z pracą. Czy to przeglądanie nie zawsze godnych zaufania stron internetowych, czy instalacja dodatkowego oprogramowania: każdy z tych etapów podnosi poziom ryzyka, a ponieważ VPN zwykle dostarcza też alerty o przejęciu haseł czy blokuje próby phishingowe, będzie to świetne zabezpieczenie danych, które zadziała nawet wtedy, kiedy pracownicy albo nie będą świadomi zagrożenia, albo popełnią błąd. Nie sztuką jest wyciągać konsekwencje, sztuką jest eliminować zagrożenia i w tym przypadku VPN naprawdę daje radę.

Wymogi formalne

Warto dodać, że większość dokumentów franczyzowych nakłada na franczyzobiorców obowiązek zabezpieczenia urządzeń elektronicznych i komunikacji. Nie zawsze jednak dokładnie określone są normy bezpieczeństwa. W takim przypadku VPN nie tylko przeważnie spełnia oczekiwania twórców franczyzy, ale też realnie zwiększa bezpieczeństwo. To nie jest metoda zabezpieczeń „po to, żeby były”, tylko tania, a jednocześnie bardzo skuteczna bariera, która pozwala zażegnać przynajmniej większość najpopularniejszych ataków. A że VPN od dobrego dostawcy praktycznie nie wymaga konfiguracji, to może być stosowany także przez tych franczyzobiorców, którzy nie mają większych umiejętności technicznych. To istotne, ponieważ przeważnie to franczyzobiorca odpowiada nie tylko za zabezpieczenie swojego biznesu, ale też za szkody, które mogłyby wyniknąć dla całej sieci ze względu na jego własne zaniedbania – zdecydowanie bardziej opłaca się jednak kupić VPN.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design