Dla wzrostu inwestycji firm potrzebne jest finansowanie z zewnątrz

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Jak podaję Narodowy Bank Polski (NBP), w marcu br. zwiększyły się depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W ocenie specjalistów Konfederacji Lewiatan, nie widać jednak istotnego zwiększenia popytu firm na kapitał, ani na cele działalności operacyjnej, ani też na inwestycje.

W marcu br. skala wzrostu wartości depozytów i kredytów przedsiębiorstw była podobna. Patrząc na gospodarkę przez pryzmat aktywności firm na rynku bankowym nie widać jednak istotnego zwiększenia ich popytu na kapitał - ani na cele działalności operacyjnej, ani też na inwestycje. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu finansują się z bieżących dochodów, co oznacza, że nie wzrosła istotnie ich skłonność do zwiększania inwestycji – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Tłumaczy też, że po to, aby osiągnąć wzrost inwestycji przedsiębiorstw na poziomu 6-7 proc. w skali roku, niezbędne jest silniejsze sięgnięcie po zewnętrzne finansowanie.

Na razie tego jeszcze nie widać. Nie wzrósł istotnie popyt na kredyt, na rynku giełdowym nie ma wysypu nowych emisji akcji, pewne niewielkie oznaki ożywienia obserwujemy tylko na rynku obligacji korporacyjnych – dodaje.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram