Dla kogo faktoring będzie korzystnym rozwiązaniem?

Data dodania: 12 października 2021

Prowadząc własną firmę na pewno chcesz jak najszybciej otrzymać swoje należności za wystawione faktury. Czy można w jakiś sposób przyspieszyć ten proces? Okazuje się, że tak. Z pomocą przychodzi faktoring. Co to jest faktoring i dla kogo może być korzystnym rozwiązaniem? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Jak działa faktoring?

Jaka jest definicja faktoringu? W dużym skrócie polega on na tym, że otrzymujesz pieniądze za wystawione faktury od firmy faktoringowej, a nie od kontrahenta, któremu sprzedałeś towar lub usługę. Gdzie wobec tego jest korzyść dla Ciebie? W zamian za określoną opłatę faktor czyli podmiot, który przejmuje Twoje wierzytelności wobec kontrahentów, wypłaca Ci należność znacznie wcześniej niż wskazany przez Ciebie na fakturze termin płatności.

Pozwala to utrzymać płynność finansową nawet wtedy, gdy na swoich fakturach masz wskazane długie terminy płatności. Często tak się zdarza przy nierówności podmiotów, które ze sobą współpracują. Duży gracz na rynku może wymuszać na swoich dostawcach stosowanie wydłużonych terminów płatności. W przeciwnym razie odmawia nawiązania współpracy.

W tym wypadku warto nawiązać współpracę z firmą faktoringową i przy pomocy cesji wierzytelności rozwiązać problemy z płynnością finansową. Dzięki temu nie będzie dla Ciebie problemem regulowanie bieżących zobowiązań, bo jako klient firmy faktoringowej to od niej będziesz otrzymywał zapłatę za swoje faktury. Twoi kontrahenci będą dokonywać zapłaty wprost na konto faktora.

Najlepsze firmy faktoringowe - ranking faktoringu

Gdzie znaleźć sprawdzone firmy faktoringowe? Możesz szukać opinii w Internecie, ale nie wszystkie będą wiarygodne. Dlatego najlepiej wziąć pod uwagę ranking sporządzony przez niezależnego eksperta w tej dziedzinie. W tym wypadku obiektywnie sprawdzi jakie oferty są najbardziej korzystne i ile kosztuje faktoring dla Twojej firmy.

Rzetelne porównanie znajdziesz na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-ranking/. Dzięki temu będziesz mógł podjąć najlepszą decyzję dotyczącą finansowania bieżącej działalności w ramach usługi faktoringu. Zachowanie płynności finansowej nie będzie już dla Ciebie problemem, który spędza Ci sen z powiek.

Faktury z odroczonym terminem płatności a płynność finansowa

Przed podpisaniem umowy faktoringowej sprawdź na czym polega faktoring oferowany przez wybraną przez Ciebie firmę. Faktoring niepełny oznacza, że firma faktoringowa nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Taką ochronę zapewnia jedynie faktoring pełny, ale jest on związany z badaniem zdolności kredytowej Twoich kontrahentów. W tym wypadku koszty faktoringu będą też wyższe, bo faktor musi otrzymać wynagrodzenie za ryzyko, które ponosi.

Jeśli masz faktury z długim terminem płatności to faktoring będzie dla Ciebie jednym z bardziej bezpiecznych źródeł finansowania. Nie każdy może skorzystać z kredytu bankowego, a dzięki firmie faktoringowej zapobiegniesz powstawaniu zatorów płatniczych. Opóźnienia w regulowaniu swoich zobowiązań mogą niekorzystnie wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy przez dostawców. W rezultacie trudniej będzie Ci uzyskać kredyt kupiecki, czyli faktury z odroczonym terminem płatności za usługi i towary, które kupujesz na potrzeby swojej działalności.

Szybkie finansowanie faktur z długim terminem płatności

Utrzymanie płynności finansowej może nie być proste w przypadku długich terminów płatności. Miejsce siedziby kontrahenta ma znaczenie w przypadku faktoringu. Jeśli wystawiasz faktury dla zagranicznych kontrahentów to dobrym rozwiązaniem będzie faktoring eksportowy, z tego powodu, że faktoring krajowy ogranicza się wyłącznie do podmiotów z rynku krajowego.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design