Deregulacja - kolejna transza wchodzi w życie

Autor: Redakcja
Data dodania: 14 stycznia 2014
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Foto: sxc.hu

Będzie łatwiej prowadzić działalność w niektórych branżach - od jutra nie trzeba mieć licencji, by pracować w nieruchomościach, ochronie czy branży turystycznej lub taksówkarskiej. To efekt I transzy deregulacji, która miała dość długie vacatio legis.

Łatwiej będzie założyć np. biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi. Profesje te będzie można wykonywać na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe. Tego typu działalność jest popularna we franczyzie - rozwijają się tak np. Metrohouse czy KNC Global Real Estate.

Zapisy ustawy deregulacyjnej dotyczą też taksówkarzy. Według przepisów w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką i egzamin nie będą już obowiązkowe. W większych gminach rada miasta będzie miała prawo ustalać zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy.

Kandydaci na detektywów nie będą musieli zdawać egzaminów, wystarczy zaliczenie obowiązkowego szkolenia. Licencji nie będą również potrzebować pracownicy ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego. Ochroniarze mają być wpisani na listy kwalifikowanych pracowników, a egzamin zastąpi obowiązek cyklicznych szkoleń lub kursów specjalistycznych.

Łagodniejsze wymogi obejmą też kandydatów na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich - nie będą oni musieli przechodzić szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram