Czynsze w centrach handlowych gwoździem do trumny polskich spółek

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 maja 2009
Kategoria:
ch_magnolia_logo.jpg

ch_magnolia_logo.jpgWiększość firm które opłacają powierzchnie w centrach handlowych ma problemy finansowe. Być może jedynym wyjściem jest – przykładem wrocławskiej Magnolii -  cicha ucieczka z całym towarem?

Na początku lutego z wrocławskiego Centrum Handlowego Magnolia Park uciekli właściciel i personel sklepu Mass Poland zabierając przy tym cały towar. Po tym wydarzeniu zarządca galerii wzmocnił ochronę, bo chętnych do takiego angielskiego wyjścia nie brakowało. Horrendalnie wysokie czynsze wykańczają najemców, którzy chętnie rozwiązaliby umowy z centrum, ale zarząd się na to nie zgadza. Co więcej, zarządca galerii nie chce także rozmawiać o obniżeniu opłat. Część z przedsiębiorców podpisało pięcioletnie umowy najmu bez możliwości jednostronnego wypowiedzenia. Jeśli właścicielom sklepów przyszłoby do głowy zerwanie umowy przed czasem, musieliby zapłacić gigantyczne kary - tyle, ile galeria zarobiłaby na nich, gdyby umowa obowiązywała do końca. Przykład wrocławskiej Magnolii nie jest odosobniony. Czynsze w Centrach Handlowych ustalane są w EUR i przeliczane na PLN. Wzrost kursu EUR (waluta w ciągu 8 miesięcy do złotego umocniła się aż o 40 procent)  poprzez wzrost czynszów zwiększa koszty sprzedaży. Doprowadza to do sytuacji, w której niektórym właścicielom lokali biznes po prostu przestaje się opłacać. Właściciele sklepów postanowili działać. Przykładowo, w Białymstoku założyli stowarzyszenie "Porozumienie Kupców Białostockich". Twierdzą, że w grupie łatwiej będzie im negocjować zmianę umów.

Agnieszka Grabuś, 22 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram