Maseczki ochronne przez pandemię koronawirusa stały się już naszą codziennością. Musimy je nosić w przestrzeni publicznej i wtedy, kiedy nie możemy zachować dystansu. Ich zadaniem jest ochrona przed zakażeniem nas samych oraz osób przebywających w naszym otoczeniu. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.
Rodzaj maseczki
Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał. Najsłabszą ochronę dają nam maseczki materiałowe. Są uszyte z bawełny i można wykorzystywać je wielokrotnie. Powinny posiadać minimum trzy warstwy. Pierwszą, która będzie chłonąć wilgoć (np. bawełnianą), drugą w roli filtra i trzecią zewnętrzną, która będzie ograniczać przenikanie kropelek przez materiał. Decydując się na taką maseczkę, musimy pamiętać, że po każdym zastosowaniu powinna być wyprana w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza z dodatkiem detergentu lub mydła do prania. Drugą grupą są maski bardziej profesjonalne. Zaliczamy do nich jednorazowe maski chirurgiczne, których ochrona jest zależna od stopnia filtracji. Według Europejskiej normy mamy jej trzy rodzaje, w zależności od poziomu skuteczności filtracji: typ I ≥ 95, typ II ≥ 98 i typ IIR ≥ 98. Maski takie zapobiegają rozpylaniu się wirusa podczas mówienia, czy kaszlu jednak nie stanowią pełnej ochrony, ponieważ nie są idealnie dopasowane do twarzy.
Stopień filtracji
Najskuteczniejszy stopień filtracji oferują nam półmaski, które są stosowane w celu ochrony dróg oddechowych przed szkodliwymi cząstkami znajdującymi się w powietrzu. Przed wybuchem epidemii były stosowane na przykład przez pracowników narażonych na działanie dymu czy aerozoli. W odróżnieniu od masek chirurgicznych oraz materiałowych są one zaprojektowane w taki sposób, aby dokładnie przylegały do twarzy i całość wdychanego i wydychanego powietrza przechodziła przez filtr. Do wyboru mamy maski FFP1, FFP2 oraz FFP3. Im wyższy numerek po FFP, tym niższa granica maksymalnego przecieku wewnętrznego, czyli lepsza ochrona. Efektywność filtra jest rozumiana jako usuwanie procenta wszystkich cząstek o średnicy 0,3 mikrometra lub większej. Dla masek FFP1 skuteczność ta wynosi 80%, FFP2 94% a FFP3 99%. Widać więc, że największą skuteczność oferują maski FFP3.
Zawór wydechowy
Obecnie na rynku maseczki ochronne dostępne są z zaworkiem lub bez. Wybierając się do przestrzeni wspólnych, powinniśmy zdecydować się na te, które nie posiadają zaworka. Dlaczego? Ponieważ maski z zaworkiem filtrują jedynie wdychane przez nas powietrze, a to, które wydychamy, wypuszczają swobodnie na zewnątrz, bez oczyszczania go. Oznacza to, że w takich maskach chronimy wyłącznie siebie. Jeśli bylibyśmy chorzy, narażamy inne osoby na niebezpieczeństwo, ponieważ powietrze, które wydychamy, nie ulega filtracji, a co za tym idzie, zawiera bakterie i wirusy. Maski z zaworkiem możemy stosować jako antysmogowe, na przykład decydując się na samotną przejażdżkę rowerem.
Dołącz do newslettera
Pozostałe artykuły - Finanse i nie tylko
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji