Połowa przedsiębiorców ma kłopoty finansowe. Szanse na szybką poprawę są niewielkie.
Taki niepokojący obraz sytuacji polskich przedsiębiorców wyłania się z analizy prawie 350 tys. firm przeprowadzonej przez międzynarodową wywiadownię gospodarczą Dunn & Bradstreet.
Jak informuje dzisiejsza Rzeczpospolita, najwięcej kłopotów finansowych mają przedsiębiorstwa transportowe, niebankowe instytucje kredytowe, branża tytoniowa oraz kopalnie i przemysł przetwórczy. W najlepszej kondycji są firmy usługowe, szczególnie te, które związane są z ochroną zdrowia, edukacją i opieką społeczną. W miarę dobrymi wynikami może się pochwalić branża handlowa, bo nawet w kryzysie ludzie nie rezygnują z zakupów żywności, choć coraz częściej zamiast w supermarketach robią je w sklepach dyskontowych.
Wiele firm nie dostosowało swojej strategii do zmienionego popytu na rynku, teraz maja kłopoty kiedy okazuje się, że strategia przeczekania może przynieść więcej szkód niż korzyści. Według Elżbiety Adamowicz z SGH, co szósta firma miała w sierpniu problemy z utrzymaniem płynności finansowej. W najgorszej sytuacji są branże, gdzie obowiązują długoterminowe kontrakty.
FwP, 9 października 2009r.