Czy Polbank rozważa zamknięcie jednostek franczyzowych?

Data dodania: 8 czerwca 2009
Autor: Redakcja
Kategoria:
polbank_logo.jpg
Ostatnio dość głośno spekuluje się na temat tego, czy kryzys finansowy zmusi banki do ograniczenia sieci placówek. Analitycy przewidują, że weryfikacja planów budowy nowych jednostek jest tylko kwestią czasu. W kuluarach mówi się, że placówki chce zamykać Polbank. Zapytaliśmy Piotra Głowskiego, Dyrektora Sieci Sprzedaży Polbank EFG o plany banku.

Polbank EFG jest oddziałem drugiego, co do wielkości banku w Grecji działającego pod nazwą EFG Eurobank Ergasias S.A. Oferta Polbank EFG obejmuje szeroki wachlarz produktów dla klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw. Jakie plany na 2009 rok ma Polbank EFG?

Od początku 2008 roku realizujemy cały czas ten sam plan rozwoju. Spowolnienie gospodarcze nie zmusiło nas do weryfikacji celów. Uważnie obserwujemy rynek i jesteśmy optymistami. Niektóre wskaźniki koniunktury są już w okolicach dna i wiele wskazuje na to, że niedługo możemy się od niego odbić. Nieprzerwanie prowadzimy nabór partnerów. Jest dla nas krzepiące, że cały czas zgłaszają się osoby, które są chętne do uruchomienia własnego biznesu.

Branży bankowej zagląda w oczy widmo kryzysu. Trwają teraz wielkie cięcia budżetowe i kadrowe. Ostatnio Gazeta Wyborcza podała, że w pierwszym kwartale tego roku polskie banki zarobiły już o połowę mniej niż rok temu - tylko 2 mld zł. Wpływ na to bez wątpienia miało załamanie w 2008 roku. Jak to wygląda u Państwa, czego nie udało się zrealizować w poprzednim roku?

Na szczęście możemy powiedzieć, że wszystko udało się nam zrealizować. Spowolnienie gospodarcze nie zmusiło nas do wprowadzenia korekt do planów rozwoju. W zeszłym roku przekroczyliśmy granicę 300 placówek w 110 miastach. Dzięki temu możemy skutecznie działać w całej Polsce. Dołączyliśmy do grona największych graczy.  

Głośno mówi się, że część banków, dążąc do obniżenia kosztów i poprawy efektywności działania zlikwiduje niektóre placówki. Jeżeli o placówkach franczyzowych mowa, podobno wypowiadają Państwo umowy z franczyzobiorcami? Ile prawdy w tych plotkach?

Ciężko się nam odnieść do plotek, nie mających nic wspólnego z prawdą. Nie ma żadnych planów tego typu. Nie wypowiedzieliśmy umowy żadnemu z naszych partnerów. Nasza oferta dla franczyzobiorców jest praktycznie cały czas taka sama. To istotna informacja, ponieważ w 2008 roku zostaliśmy uhonorowani tytułem „Franczyzodawca Roku”. Podstawą przyznania tej nagrody była jakość programu franczyzowego, który okazał się być najlepszy na tle ofert innych banków.

Skoro jest tak, jak Pan mówi, czy to znaczy, że działalność Polanku w ostatnich miesiącach nie odzwierciedla atmosfery na rynkach?

Zdecydowanie nie. Nastroje są u nas dużo lepsze niż na rynku. Kryzys nie zmusił nas do zmniejszenia sieci sprzedaży, co uznajemy za sukces.  

Ile jednostek Państwo obecnie posiadacie?

Posiadamy 142 placówki partnerskie i 178 oddziałów własnych. Ale w działaniach promocyjnych i marketingowych nie rozróżniamy placówek na franczyzowe i własne. To istotna informacja dla naszych partnerów: placówki franczyzowe to dla nas bardzo ważny kanał sprzedaży.  

Czy jednostki franczyzowe Polbanku przynoszą straty?

Nie. Natomiast naturalne może być, że w związku z kryzysem zmniejszyły się przychody części placówek. Dla niektórych obecne dochody mogą być niezadowalające i te osoby rezygnują. Są to jednak jednostkowe przypadki. Co więcej, w dobrych lokalizacjach wymieniamy mniejsze placówki na większe, które otwieramy w tym samy miejscu. Obecnie jest dobry okres na wynajęcie interesujących lokali.  

W takim razie, czy Polbank myśli o otwieraniu kolejnych placówek? Kiedy?

Od początku roku otworzyliśmy już 5 placówek, ostatnią w tym miesiącu. Zapewniam, że niedługo będziemy mieli kolejne dobre wiadomości.  

Za jaką kwotę przedsiębiorca może uruchomić swój bank?

Bardzo ważną cechą naszego systemu jest to, że bank nie wymaga od partnera wkładu własnego do rozpoczęcia działalności. W przypadku placówki franczyzowej Polbanku, bank udziela niskooprocentowanego kredytu do 100% wartości inwestycji związanej z przygotowaniem i wyposażeniem placówki partnerskiej.  

Od kiedy rozwijacie sieć franczyzową?

W Polsce budujemy sieć od 2006 roku, pierwszą placówkę partnerską otworzyliśmy w maju. Mamy jednak wieloletnie doświadczenie grupy Eurobank EFG poza granicami Polski. Wynika z niego, że model franczyzowy w długim okresie sprawdza się bardzo dobrze. Placówki prowadzone na własny rachunek wykazują dużą energię do walki o klienta.  

Ile jednostek udało się uruchomić w 2008 roku?

W 2008 roku powiększyliśmy sieć sprzedaży o 36 placówek partnerskich.  

Rozmawiała: Agnieszka Grabuś

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram