Czy inwestowanie w nieruchomości się dziś opłaca?

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 lutego 2010
Kategoria:

nieruchomociEfektywnych i w miarę bezpiecznych sposobów lokowania kapitału jest co najmniej kilka. Zainwestowanie w nieruchomość nadal może być bardziej rentowne niż lokata czy obligacje, ale nie w każdą nieruchomość i nie wszędzie.

Przedsiębiorcy posiadający znaczące zyski ze swojej działalności często rozważają różne metody ich zainwestowania. Przeznaczyć je na rozwój firmy? A może bezpiecznie ulokować, by przynosiły stałe dodatkowe dochody? Ci, którzy chcą wybrać drugą opcję, mają kilka możliwości. Jedną z nich są nieruchomości, które ostatnio nieco straciły na popularności. Jednak szacuje się, że w latach 2005-2007 ok. 25 proc. mieszkań było kupionych jako inwestycja, a nie na własny użytek. Czy takie posunięcie w tym roku również będzie można uznać za jeden z najbardziej opłacalnych sposóbów inwestowania środków?

Im mniejsze mieszkanie, tym rentowność inwestycji związanej z jego kupnem i wynajmem jest wyższa – tak można w dużym skrócie podsumować wnioski z raportu o szansach i zagrożeniach wynikających z inwestowania w nieruchomości przygotowanym przez spółkę Północ Nieruchomości dla portalu FranczyzawPolsce.pl.

Popularna kawalerka przy zdecydowanie najniższej cenie jest wciąż najbardziej pożądanym przez najemców lokum, zwłaszcza w miastach uniwersyteckich (z Krakowem na czele). W tym przypadku rentowność wynosi ponad 5,5 proc., co jest wynikiem w miarę przyzwoitym i ponad konkurencyjne możliwości lokowania kapitału. Jednak w im większe mieszkanie chcemy zainwestować, tym bardziej opłacalność całego przedsięwzięcia spada do poziomu nieznacznie powyżej 4 proc. Wówczas jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej wybrać lokaty bądź obligacji.

- W 2010 r. rentowność tego typu inwestycji będzie oscylować praktycznie na takim samym poziomie co obligacje i lokaty bankowe. Ewentualna zmiana relacji opłacalności może zmienić się jedynie w efekcie ruchu poziomu lokat i obligacji w dół, bowiem w 2010 roku rentowność wynajmu mieszkań będzie praktycznie stała – twierdzi Witold Zamorski z działu analiz nieruchomości w spółce Północ Nieruchomości.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram