Czy franczyza w nieruchomościach będzie opłacalna?

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 kwietnia 2012
Kategoria:
nieruchomosci_2

Rynek obrotu nieruchomościami czekają w najbliższym czasie bardzo poważne zmiany. Zapowiadana deregulacja zawodu pośrednika może znacznie odmienić oblicze tej profesji, która silniej niż dotychczas będzie musiała walczyć o prestiż. Pośrednicy nie składają broni i deklarują wzmożoną walkę o klientów.

Specyfika, jaką odznacza się branża nieruchomości sprawiła, że nie jest to branża dostępna dla wszystkich. Aby otrzymać licencję należy posiadać wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe i półroczne praktyki zawodowe – co często bywa bardzo trudne, gdyż biura niechętne są do przyjmowania praktykantów – czyli potencjalnej przyszłej konkurencji.

To ulegnie zmianie. Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami znalazła się na liście 49 zawodów, które mają być poddane deregulacji. Po zmianach pośrednikiem będzie mógł zostać każdy. Wystarczy wpis do rejestru i ubezpieczenie OC.

Spowoduje to spore zamieszanie w branży, gdyż efektem takich działań może być obniżenie standardów obsługi klienta.

Alternatywnym rozwiązaniem są z pewnością biura nieruchomości, które rozwijają się poprzez franczyzę. Właściwie tylko sieciowe biura nieruchomości rozwijają się w dobrym tempie. Obecnie na polskim rynku pod brandem franczyzowym działa ok 300 biur, których zadaniem będzie utrzymanie dotychczasowego statusu jakości usług, a także uatrakcyjnianie proponowanej oferty.

Jednak w Polsce usługi pośrednika nieruchomości wciąż nie są zbyt popularne. Wiąże się to z dużymi kosztami jakie musi ponieść kupujący/sprzedający. Mimo iż biura nieruchomości próbują przyciągać uwagę klienta – część biur oferuje pobieranie prowizji tylko od sprzedającego, to tylko co piąta oferta jest finalizowana poprzez pośrednika.

Dziś już nie wystarczy mieć w ofercie nieruchomości, klient jest coraz bardziej wyedukowany w zakresie swoich potrzeb, w związku z tym poszukuje dogodnych dla siebie rozwiązań.

Pytanie jest czy w takiej sytuacji wzrośnie zaufanie do danej marki, czy jednak ostatecznie będzie liczyć się cena.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram