Czy Eurocash zrobi to, co Żabka w sprawie wolnych niedziel?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Eurocash

Wprowadzenie niedziel wolnych od pracy miało wysłać pracowników na odpoczynek. Sieć Żabka obeszła zakaz, pokazując dużą lukę w nowym prawie. Lewiatan, Groszek, ABC i Delikatesy Centrum ogłosiły właśnie, że nie otworzą sklepów w niedzielę.

Rządowy projekt zakładał, że w sklepach w niedziele (na razie w niektóre, później we wszystkie) za ladą ma stać sam właściciel. W przeciwnym razie punkt musi być tego dnia zamknięty. Miało to dać przewagę rodzinnym sklepikom, które mogłyby na dniach świątecznych „odbić” sobie codzienną walkę z supermarketami. Było jeszcze kilka wyjątków, zrobionych np. dla stacji benzynowych czy placówek pocztowych.

I właśnie ten ostatni wyjątek od reguły wykorzystali franczyzobiorcy sieci Żabka. Wystarczyło, by wprowadzili oni do oferty koperty czy usługę odbioru paczek (która i tak już istniała w niektórych punktach sieci), by na drzwiach mogła pojawić się naklejka „placówka pocztowa”.  A takie mogą być czynne również w weekendy. W ten sposób w ciągu jednego tygodnia w kraju przybyło poczt, a sklepy sieci mogą działać, jak wcześniej. Jak podaje m.in. Business Insider, taki ruch nie był inicjatywą własną franczyzobiorców. Dostali oni naklejki z centrali firmy wraz z sugestią, by nadal pracować w niedzielę.

Od tygodni trwały spekulacje, czy na podobny ruch zdecydują się inne sieci polskich sklepów. Wystarczyłoby, by postąpił tak Eurocash, właściciel marek Lewiatan, Groszek, ABC czy Delikatesy Centrum, by prawo stało się martwe. Portal money.pl ustalił jednak, że marka nie posunie się do takich ruchów i na pewno nie nakaże właścicielom sklepów ich otwierania w niedzielę.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram