Cztery miliardy dolarów za Burger Kinga

Autor: Redakcja
Data dodania: 8 września 2010
Kategoria:
burger_kingTyle ostatecznie wyniesie cena sprzedaży fast foodowego giganta, o ponad 20 proc. więcej niż początkowo podawały media i aż o 46 proc. więcej niż wynosiła jego wycena giełdowa.

Potwierdzają się doniesienia międzynarodowych mediów z ubiegłego tygodnia – Burger King zmieni właściciela. Cena przejęcia będzie jednak nieco wyższa niż początkowo podawano – zamiast 3,3 mld dol. wyniesie 4 mld dol. – To 24 dol. za akcję, o 46 proc. więcej niż cena na nowojorskiej giełdzie sprzed pojawienia się pierwszych spekulacji o planowanej sprzedaży spółki – poinformował Burger King w komunikacie.

Nowym właścicielem sieci zostanie fundusz 3G Capital. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale bieżącego roku.

Burger King to jedna z największych sieci fast food na świecie. Ma 12 150 restauracji funkcjonujących w 76 krajach. Ok. 90 proc. z nich działa na zasadzie franczyzy. Wielu franczyzobiorców sieci to firmy rodzinne związane z Burger Kingiem o dziesięcioleci.

Masterfranczyzobiorcą na Polskę jest spółka AmRest, która rozwija także takie sieci jak KFC, Pizza Hut oraz Starbucks. Wszystkie lokale należą jednak do AmRestu, spółka nie sprzedaje licencji kolejnym inwestorom. Pierwszego Burger Kinga AmRest uruchomił w Polsce w 2007 r., dziś jest ich już 17. To drugie podejście tej sieci do ekspansji w naszym kraju. Pierwszy raz jej restauracje pojawiły się u nas w latach 90., jednak w 2001 r. Burger King wyszedł z Polski.

Największym konkurentem sieci zarówno w Polsce jak i na świecie jest McDonald's, który prowadzi już ok. 32 tys. restauracji w 117 krajach. W Polsce ma 243 lokale i w odróżnieniu od Burger Kinga jego licencje są dostępne dla polskich franczyzobiorców. Amerykańska sieć ma ich tutaj już 50, prowadzą oni 103 restauracje.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram