Czas to pieniądz

Data dodania: 10 września 2021
Kategoria:

Proponujemy klientowi coś więcej, oszczędzamy jego czas i pieniądze – mówi Robert Szczęsny, który prowadzi dwie placówki franczyzowe pod szyldem Mail Boxes Etc.

Czy biznes w branży kurierskiej to ciekawy biznes?

Moim zdaniem bardzo ciekawy. Realizując usługi w obszarze logistyki mamy możliwość kontaktu praktycznie z każdą branżą gospodarki, przy okazji możemy poznać ciekawych ludzi pracujących na przykład w firmach wprowadzających innowacyjne rozwiązania. Pod wpływem ciekawych kontaktów i zdobytej wiedzy możemy modyfikować swoje usługi .

Na rynku jest kilka firm kurierskich oferujących franczyzę. Dlaczego wybrał Pan MBE?

MBE to nie jest firma kurierska, nie skupiamy się wyłącznie na realizacji transportu przesyłki z punktu A do B. MBE to szereg usług, jesteśmy dla klienta działem logistyki, administracji, magazynem, sekretariatem. Usługa skierowana jest do małych i trochę większych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mają / nie potrzebują utrzymywać swoich działów administracji, czy logistyki. Klient w MBE w jednym miejscu otrzymuje wiele usług niezbędnych do prowadzenia działalności. To brzmi jak slogan reklamowy ale tak jest , zorganizujemy przesyłkę kopertową krajową po niestandardową paletową przesyłkę do Afryki, u nas klient zamówi pieczątkę, wizytówki, foldery, obsłużymy również jego korespondencję realizując usługę Wirtualnego Biura. Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy zrobiłem wywiad na rynku, rozmawiałem z osobami już współpracującymi i z MBE i innymi. Właściciele firm działających pod szyldem MBE podkreślali, że w sieci nie czują się sami, zawsze mają wsparcie z centrali, ale również od właścicieli z innych punktów MBE. Moim zdaniem to jest bardzo ważne, szczególnie dla osób zaczynających w biznesie.

Prowadzi Pan już dwie placówki pod szyldem MBE. Czy obydwie są na podobnym poziomie rentowności?

Tak od pięciu lat prowadzę biuro w Grodzisku Mazowiecki, a od trzech miesięcy w Pruszkowie. Punkt w Grodzisku pracuje pełną parą, mamy stałych klientów, ugruntowaną pozycję . W Pruszkowie jesteśmy na początku drogi, przed nami ciężka praca, według moich estymacji biuro w Pruszkowie powinno się usamodzielnić po ok 10-12 miesiącach. Z doświadczenia wiem, że tyle potrzeba czasu na zapewnienie samodzielności.

mba-robert-szczesny

Ile kosztowała inwestycja w każdą z tych placówek?

Każdy, kto planuje inwestycje w ten interes musi mieć przygotowane finansowanie do kwoty 80 -100 tys. W tej kwocie zawiera się koszt wyposażenia, uruchomienia, finansowania do czasu osiągnięcia rentowności.

Jak działalność pod szyldem MBE pomaga Panu w bieżącym zarządzaniu?

Szczególnie na początku drogi bardzo ważne jest wsparcie, polegające na cyklach szkoleń specjalistycznych tj. poligrafii, z zakresu usług kurierski, ubezpieczeń, sprzedaży, zarządzania czasem, pieniędzmi itd. Po etapie wstępnych szkoleń organizowane są cykliczne szkolenia tematyczne. Moim zdanie to jest to bardzo cenne wsparcie, pomagające w codziennym zarządzaniu biznesem.

Co jest motorem napędowym branży kurierskiej?

Dobre pytanie we właściwym czasie! W ostatnich dniach wszyscy tego doświadczyliśmy. W konsekwencji pandemii sprzedaż tradycyjna w jednej chwili stanęła, klienci i sprzedawcy przenieśli się do sieci, handel internetowy wystrzelił, i pociągnął wolumen przesyłek kurierskich do wartości z okresu Q4 .

Konkurencyjność branży powoduje rozproszenie popytu. Jak sobie z tym radzicie?

Wcześniej już o tym mówiłem, nie sprzedajemy wyłącznie przesyłek. Proponujemy klientowi coś więcej, oszczędzamy jego czas, pieniądze. Sprzedajemy klientowi wartość dodaną. Proponujemy usługę kompleksowej usługi logistycznej w tym magazynowanie, pakowanie, konfekcjonowanie.

Czy klienci są lojalni, czy raczej szukają tańszych usług?

Poważni przedsiębiorcy wiedzą, że nie jakość kosztuje a jej brak. Proponujemy klientowi usługę w optymalnej cenie w bardzo dobrej jakości.

A co znajduje się w ofercie Pana punktów MBE?

Staram się sprzedawać usługi z pełnej oferty MBE tj. przesyłki kurierskie, usługi spedycyjne, magazynowanie, obsługę sklepów internetowych, ale również z zakresu poligrafii i usługi wirtualnego biura .

Czy e-commerce mocno wpływa na punkty stacjonarne?

Moim zdanie tak, jest do dla nas szansa na rozwój. To są nasi potencjalni klienci z jednej strony możemy być działem logistyki małej firmy z obszaru e-commerce, a drugiej strony możemy odesłać klientowi zwrot niechcianego towaru.

Jakie działania Pan podejmuje by klient trafił do Pana a nie „do internetu”?

Nasi klienci to głownie mali przedsiębiorcy, najczęściej zaczynają współpracę „z internetem” po kilku reklamacjach, zagubionych, nieodebranych przesyłkach itp. zaczynają szukać innego rozwiązania. W trakcie spotkania czy rozmowy telefonicznej staram się klientowi opowiedzieć co może zyskać decydując się na usługi MBE.

A czy ten biznes się opłaca?

Odpowiem tak, miliona dolarów w miesiąc nie zarobimy, ale współpracuje z MBE pięć lat i uważam, że przy zaangażowaniu i solidnej pracy można osiągnąć dochód pozwalający na godne życie.

Dziękuję za rozmowę

Edyta Rozmus

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Sprawdź ofertę w katalogu

Finanse

  • Minimalna kwota: uzależniona od lokalu i wyposażenia
  • Opłata wstępna: tak
  • Opłata bieżąca: wyrażana w procentach od obrotu
  • Opłata marketingowa: wyrażana w procentach od obrotu

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design