Czas pracy kierowcy - które kwestie budzą najwięcej wątpliwości?

Data dodania: 3 czerwca 2019
Foto: Czas pracy kierowcy

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców jest niezbędne, jeśli przedsiębiorca zatrudniający kierowców chce uniknąć wysokich kar przyznawanych za błędy w prowadzonej ewidencji. Niestety, kilka kwestii okazuje się skomplikowanych. Przyjrzymy się bliżej, jakie są to problemy i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

Z ewidencji czasu pracy kierowcy muszą rozliczać się wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający osoby zajmujące się przewozem osób bądź towarów. Nie jest to jednak zadanie łatwe, a błędy popełnione w trakcie jego wykonywania mogą wiązać się z dotkliwymi karami. Przy jakich obliczeniach zatem najczęściej dochodzi do pomyłek i jak można się przed nimi uchronić?

Limit pracy kierowców a kary

Problemy przedsiębiorców związane z rozliczaniem pracy kierowców nasiliły się wraz z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która weszła w życie 3 września 2018 roku. Zmiany obejmują sposoby rozliczania pracy, a także kary naliczane w związku z przekraczaniem limitu godzin. Dotyczą one zarówno kierowców, jak i samych przedsiębiorców. Przykładowo wielokrotnie popełnienie wykroczenia związanego z limitami godzin pracy może wiązać się dla kierowcy z zakazem wykonywania zawodu. Z kolei przedsiębiorcy muszą liczyć się z karami finansowymi — od czasu wprowadzenia ustawy maksymalna kara dla firmy wynosi 12 tysięcy złotych, czyli o 2 tys. więcej niż przed zmianą w ustawie.

Ewidencja pracy kierowcy – najczęstsze problemy

Specjaliści wyróżniają trzy główne kwestie, które okazują się najbardziej problematyczne dla przedsiębiorców. Pierwsza z nich to przekraczanie limitu pracy 10 godzin przy pracy w godzinach nocnych. Druga kwestia to zaniedbywanie obowiązku robienia przerwy po 6 godzinach pracy. Trzecią sprawiającą liczne problemy kwestią jest przekroczenie limitu 48 godzin pracy tygodniowo. Kary przyznawane za takie wykroczenie są o tyle bolesne, że nie dotyczą ogólnego przekroczenia limitu w całym miesiącu, lecz naliczane są osobno za każdy tydzień. Co zatem zrobić, by mieć pewność, że przy obliczeniach nie pojawią się żadne błędy?

Skuteczne rozliczanie czasu pracy kierowców

Jak rozliczać kierowców? Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy jest procesem nie tylko wymagającym eksperckiej wiedzy, ale również czasochłonnym. Co gorsza, każda pomyłka może wiązać się z dotkliwymi karami. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na zawierzenie tych obowiązków grupom ekspertów takim jak Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców, czyli www.ocrk.pl. Specjaliści z takich firm outsourcingowych zajmują się analizą ewidencji czasu pracy kierowców w danym przedsiębiorstwie, a także występują w imieniu firmy podczas kontroli. Nie mniej istotne jest, że zajmują się również prowadzeniem szkoleń mających na celu zminimalizowanie ryzyka popełnienia przez kierowców wykroczeń związanych z limitami czasu pracy.

Korzystanie z usług specjalistów takich jak OCRK to dobre rozwiązanie dla firm chcących mieć pewność, że ewidencja pracy kierowców będzie poprowadzona wzorowo. To rozwiązanie pozwala nie tylko uniknąć kar, ale również zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie byłby stracony na dokumentacji godzin pracy kierowców.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design