Dzisiejszy debiut poprzedziła prywatna emisja akcji, z której CWPE pozyskało 600 tys. zł. Jak informuje spółka, jednym z podstawowych celów emisji jest zwiększenie sieci współpracujących placówek, m.in. w celu pozyskiwania nowych rynków oraz kanałów sprzedaży usług. Poza rozwojem sieci sprzedaży, CWPE chce pozyskany kapitał przeznaczyć na poszerzenie palety usług doradczych i szkoleniowych (w tym e-learning i prefinansowanie projektów szkoleniowych), rozwój systemów informatycznych i inkubację rozwojowych podmiotów.
Plany CWPE spotkały się z bardzo żywym zainteresowaniem inwestorów. Kilka godzin po debiucie akcje spółki drożały o 56 proc. do 6,24 zł (punktem odniesienia jest cena emisyjna, która wyniosła 4 zł), właściciela zmieniło w tym czasie ponad 11 tys. walorów.
Franczyza na New Connect
CWPE jest 18. spółką notowaną na NC, która chce swoją sieć rozwijać poprzez franczyzę. Niewątpliwie upublicznienie spółki, nawet poprzez rynek alternatywny, daje jej potencjalnym franczyzobiorcom rzadką możliwość śledzenia na bieżąco wyników i kondycji swojego franczyzodawcy.
Najdłużej notowanymi spółkami stawiającymi na tę formę rozwoju są Auxilium (biuro rachunkowe), Divicom (posiada sieć partnerskich salonów komputerowych) oraz Północ Nieruchomości (sieć agencji nieruchomości). Wszystkie zadebiutowały w 2007 roku. Dużym zaufaniem ze strony inwestorów cieszy się Auxilium, które od dnia debiutu podrożało o ponad 170 proc.
Wśród spółek notowanych na NC i rozwijających się poprzez franczyzę znajdziemy także przedstawicieli branży gastronomicznej (R&C Union, Maxipizza, Ibiza Ice Cafe, Sakana, przy czym te dwie ostatnie nie mają jeszcze jednostek franczyzowych, są one jednak w planach), turystycznej (Urlopy.pl), motoryzacyjnej (Oponix), odzieżowej (Hurtimex), stomatologicznej (Dent-a-Medical), wyposażenia wnętrz (Artefe – na razie bez jednostek franczyzowych, ale już przygotowuje się do uruchomienia pierwszych), a także logistycznej (ATC Cargo właśnie pracuje nad ofertą franczyzową, budowa sieci franczyzowej była jednym z celów emisyjnych). Od niedawna notowana jest także kolejna, obok Północy, spółka z branży nieruchomości – Emmerson.
Doradcy polubili franczyzę
Stosunkowo sporo firm, notowanych na NC i posiadających sieci franczyzowe, reprezentuje branżę usług dla biznesu w zakresie doradztwa oraz szkoleń: Blue Tax Group (m.in. doradztwo podatkowe, a także w zakresie funduszy UE), Doradcy24 (doradztwo finansowe), Lauren Peso (szkolenia dla firm z umiejętności miękkich i certyfikowanych), a teraz także CWPE.
Franczyzę jako metodę ekspansji wybrało także szereg innych firm doradczych. Przedsiębiorcy poszukujący możliwości rozwoju biznesu właśnie w tej branży mogą wybierać m.in. spośród kancelarii prawnych (np. Omega czy Paragraf), firm doradzających w zakresie funduszy unijnych (oprócz CWPE jest to także główna dziedzina ekspertyzy hiszpańskiej sieci DGE Bruxelles, który liczy już 25 placówek w Polsce), pomagających redukować koszty (Expense Reduction Analysts) czy wdrożyć standardy jakości (Servicios Normativos).
Joanna Cabaj - Bonicka