CWPE kolejnym debiutantem

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 września 2010
Kategoria:
logo_cwpeDziś na New Connect pojawiło się Centrum Wspierania Projektów Europejskich. To 18. spółka notowana na rynku alternatywnym, która rozwija współpracę franczyzową i partnerską.

Centrum Wspierania Projektów Europejskich SA to jedna z najdłużej działających firm w branży doradztwa dotacyjnego, świadcząca usługi doradczo-szkoleniowe z zakresu aplikowania o środki z Unii Europejskiej. Spółka powstała w 2000 roku, zaś od 2007 r. rozwija się poprzez franczyzę. Do tej pory zrealizowała ponad 1,5 tysiąca projektów.

Dzisiejszy debiut poprzedziła prywatna emisja akcji, z której CWPE pozyskało 600 tys. zł. Jak informuje spółka, jednym z podstawowych celów emisji jest zwiększenie sieci współpracujących placówek, m.in. w celu pozyskiwania nowych rynków oraz kanałów sprzedaży usług. Poza rozwojem sieci sprzedaży, CWPE chce pozyskany kapitał przeznaczyć na poszerzenie palety usług doradczych i szkoleniowych (w tym e-learning i prefinansowanie projektów szkoleniowych), rozwój systemów informatycznych i inkubację rozwojowych podmiotów.

Centrala CWPE mieści się we Wrocławiu, poza tym firma ma franczyzowe oddziały regionalne w Lublinie, Elblągu i Kielcach. Aby zostać franczyzobiorcą tego konceptu, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego lokalu (ok. 40 mkw.) w mieście liczącym powyżej 100 tys. mieszkańców oraz kapitał na poziomie ok. 200 tys. zł na uruchomienie placówki doradczej i sprawne funkcjonowanie przez pierwszy rok. Oprócz programu franczyzowego CWPE ma także, uruchomiony niedawno, program partnerski skierowany do osób z miast już od 10 tys. mieszkańców. Ich głównym zadaniem będzie pozyskiwanie klientów dla CWPE, w zamian za co mogą liczyć na prowizję w wysokości 20 proc. wynagrodzenia, jakie otrzyma Centrum od pozyskanego przez partnera klienta.

Plany CWPE spotkały się z bardzo żywym zainteresowaniem inwestorów. Kilka godzin po debiucie akcje spółki drożały o 56 proc. do 6,24 zł (punktem odniesienia jest cena emisyjna, która wyniosła 4 zł), właściciela zmieniło w tym czasie ponad 11 tys. walorów.

Franczyza na New Connect

CWPE jest 18. spółką notowaną na NC, która chce swoją sieć rozwijać poprzez franczyzę. Niewątpliwie upublicznienie spółki, nawet poprzez rynek alternatywny, daje jej potencjalnym franczyzobiorcom rzadką możliwość śledzenia na bieżąco wyników i kondycji swojego franczyzodawcy.

Najdłużej notowanymi spółkami stawiającymi na tę formę rozwoju są Auxilium (biuro rachunkowe), Divicom (posiada sieć partnerskich salonów komputerowych) oraz Północ Nieruchomości (sieć agencji nieruchomości). Wszystkie zadebiutowały w 2007 roku. Dużym zaufaniem ze strony inwestorów cieszy się Auxilium, które od dnia debiutu podrożało o ponad 170 proc.

Wśród spółek notowanych na NC i rozwijających się poprzez franczyzę znajdziemy także przedstawicieli branży gastronomicznej (R&C Union, Maxipizza, Ibiza Ice Cafe, Sakana, przy czym te dwie ostatnie nie mają jeszcze jednostek franczyzowych, są one jednak w planach), turystycznej (Urlopy.pl), motoryzacyjnej (Oponix), odzieżowej (Hurtimex), stomatologicznej (Dent-a-Medical), wyposażenia wnętrz (Artefe – na razie bez jednostek franczyzowych, ale już przygotowuje się do uruchomienia pierwszych), a także logistycznej (ATC Cargo właśnie pracuje nad ofertą franczyzową, budowa sieci franczyzowej była jednym z celów emisyjnych). Od niedawna notowana jest także kolejna, obok Północy, spółka z branży nieruchomości – Emmerson.

Doradcy polubili franczyzę

Stosunkowo sporo firm, notowanych na NC i posiadających sieci franczyzowe, reprezentuje branżę  usług dla biznesu w zakresie doradztwa oraz szkoleń: Blue Tax Group (m.in. doradztwo podatkowe, a także w zakresie funduszy UE), Doradcy24 (doradztwo finansowe), Lauren Peso (szkolenia dla firm z umiejętności miękkich i certyfikowanych), a teraz także CWPE.

Franczyzę jako metodę ekspansji wybrało także szereg innych firm doradczych. Przedsiębiorcy poszukujący możliwości rozwoju biznesu właśnie w tej branży mogą wybierać m.in. spośród kancelarii prawnych (np. Omega czy Paragraf), firm doradzających w zakresie funduszy unijnych (oprócz CWPE jest to także główna dziedzina ekspertyzy hiszpańskiej sieci DGE Bruxelles, który liczy już 25 placówek w Polsce), pomagających redukować koszty (Expense Reduction Analysts) czy wdrożyć standardy jakości (Servicios Normativos).

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram