Costa Coffee ostrzy zęby na Coffeeheaven?

Autor: Redakcja
Data dodania: 24 czerwca 2008
Kategoria:
coffeheaven_fotka.jpg
Kolejny ruch na kawiarnianym rynku. Tym razem pojawiają się sygnały, że operator jednej z największych sieci kawiarni na świecie rozważa przejęcie giganta polskiego rynku – Coffeeheaven.

Na londyńskim rynku pojawiły się spekulacje jakoby koncern Whitbread – operator sieci kawiarni Costa Coffee miał zamiar przejąć działającą w Polsce sieć Coffeeheaven – podaje dziennik „Rzeczpospolita”. Spółka Coffeeheaven notowana na rynku Wolnym Rynku Inwestycyjnym Giełdy Londyńskiej zanotowała w ubiegłym tygodniu rekordowe obroty akcjami – aż 19procent akcji zmieniło właściciela. Może to, według analityków, wskazywać na zainteresowanie firmą koncernu Whitbread. Na pewno zaś spowodowało wzrost cen akcji spółki o blisko 10 procent.
coffeheaven_fotka.jpgCoffeeheaven powstałą osiem lat temu jako polska sieć kawiarni z brytyjskim kapitałem. Dziś kawiarnie sieci działają w Polsce, w Czechach, na Łotwie, w Bułgarii, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumuni. Należąca do wiodącej grupy gastronomiczno-hotelarskiej Whitbread zarządzającego w Wielkiej Brytanii kilkoma markami hoteli, restauracji i fitness klubów, Costa Coffee jest jedną z największych światowych sieci kawiarni. W Wielkiej Brytanii utrzymuje pozycje największej franczyzowej sieci barów kawowych, a na całym świecie posiada obecnie prawie 800 barów, zlokalizowanych w 20 krajach. Do 2011 roku liczba punktów ma wzrosnąć do 2 tysięcy. W Polsce działa już 16 kawiarni sieci.
Richard Worthington, prezes Coffeeheaven International Plc powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że nie ma informacji o zakupach akcji i nie rozmawia w nikim na temat ich sprzedaży. Według niego na wzrost wartości akcji spółki wpływ mógł mieć raport firmy brokerskiej Panmure Gordon, która wystawiła dla akcji Coffeeheaven rekomendację „kupuj”, szacując ich docelową cenę na poziomie 65 pensów za akcję.

Na polskim rynku kawiarni i barów kawowych już od dłuższego czasu toczy się walka o pozycję lidera. Mniejsze sieci przejmowane są przez większe – dysponujące znacznym kapitałem, a ceny najbardziej atrakcyjnych lokalizacji rosną wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych, zabiegających o nie firm. Wobec silnej konkurencji w segmencie kawiarnianych systemów sieciowych, szansę przetrwania będą miały tylko największe marki i najciekawsze, dobrze przemyślane koncepty. Obecnie praktycznie wszystkie sieci zapowiadają liczne otwarcia i ekspansję na teren całego kraju. Nie dla wszystkich może to okazać się możliwe i wykonalne. Szansę zaistnienia na rynku będą miały głównie silne firmy, za którymi stoją inwestorzy dysponujący kapitałem umożliwiającym szybki rozwój sieci lokali – także poprzez przejęcia.
Agata Zarębska
24 czerwca 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram