Coraz więcej banków rezygnuje z franczyzy

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 stycznia 2012
Kategoria:

FM_Bank_Gdynia

Aktualnie 18 banków posiada placówki agencyjne, ale tylko 12 jest wciąż zainteresowanych pozyskiwaniem partnerów do ich prowadzenia.

Dwa banki - ING Bank Śląski oraz FM Bank – całkowicie zrezygnowały z tej formuły rozwoju i zlikwidowały sieci placówek agencyjnych. ING Bank Śląski budował sieć partnerską przez kilka lat, w trakcie których pozyskał ponad 60 partnerów. Ale jeszcze w 2010 roku instytucja rozpoczęła przekształcanie placówek partnerskich w oddziały własne. Wówczas właściciela zmieniły 4 takie jednostki, w 2011 roku – 21 kolejnych. Do franczyzobiorców wciąż należy 40 placówek, ale i one powinny zostać wkrótce przekształcone, bowiem ING Bank Śląski podjął decyzję o świadczeniu usług głównie poprzez oddziały własne oraz o nierozwijaniu franczyzy. Kariera FM Banku w roli franczyzodawcy jest znacznie krótsza. Bank podjął decyzję o rozwoju sieci franczyzowej w 2011 r. i w tym samym roku zadecydował o zaprzestaniu tych działań. Efektem wcześniejszych planów było powstanie placówki franczyzowej w Łomży. Kolejne jednak nie są otwierane.

Pozostałe banki nie deklarują wprost zaprzestania rozwoju franczyzowego, ale kilka instytucji nie uruchomiło żadnej nowej jednostki w tej formule w 2011 r. i nie planuje tego także w tym roku. Należą do nich przede wszystkim Credit Agricole i BNP Paribas Bank Polska SA. Sieci franczyzowe obu banków były rozwijane głównie za czasów ich poprzednich właścicieli. Przypomnijmy, że sieć franczyzowa BNP Paribas Bank Polska to głównie spuścizna po Dominet Banku, który został przejęty przez Fortis Bank w 2009 roku. I jeszcze w tym samym roku doszło do połączenia Fortis Banku z BNP Paribas. Od tamtej pory nie powstały żadne nowe placówki, a wręcz można zauważyć, że sieć się skurczyła. Bank zapowiada, że w 2012 r. także nie otworzy kolejnych jednostek franczyzowych. Podobną deklarację składa Credit Agricole, czyli dawny Lukas Bank, który w ciągu ostatnich miesięcy przechodzi intensywny rebranding.

Do grona sieci, w których od dłuższego czasu niewiele się dzieje należą także Polbank i Multibank. Obie nie otworzyły w 2011 r. ani jednej placówki partnerskiej. Zamiarów na 2012 nie zdradzają.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram