Coraz więcej aptekarzy chce do sieci Mediq

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 lutego 2011
Kategoria:
Mediq_PhotoPoczątkowo wśród zainteresowanych dominowały osoby spoza branży, teraz coraz częściej do sieci chcą dołączać działające apteki. Franczyza coraz mocniej wkracza do branży farmaceutycznej.

- Właściciele pojedynczych aptek zaczynają dostrzegać potrzebę przyłączenia się do dużej sieci. Zaczynają być świadomi tego, że rynek podąża w kierunku konsolidacji i aby na nim przetrwać, muszą w niej uczestniczyć - mówi Ewa Perlińska, kordynator ds. franczyzy w sieci Mediq Apteka.

Te słowa potwierdza Bogumiła Ludwikowska, właścicielka apteki w Dzierżoniowie, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń Mediq Apteki. - Sytuacja na rynku zmusiła mnie do poszukiwania rozwiązania, które mogłoby polepszyć funkcjonowanie mojej apteki. Z roku na rok konkurowanie na nim stawało się coraz trudniejsze. Powstawało coraz więcej sieci, często lokalnych liczących kilkanaście aptek, ale już ta ilość wystarczała do wynegocjowania korzystniejszych warunków handlowych. Ja jako właścicielka pojedynczej apteki nie miałam takich możliwości - opowiada.

W maju ubiegłego roku pani Bogumiła podpisała umowę franczyzową z siecią Mediq Apteka, dzięki której jej apteka zyskała atrakcyjny wygląd, a także lepsze warunki zakupowe. Efekty? - Odwiedza nas coraz więcej pacjentów. Wzrosły nasze obroty, a także marże - mówi Bogumiła Ludwikowska. Jak zapewnia, w pełni sprawdziły się wszystkie założenia do współpracy przedstawione jej na spotkaniach poprzedzających podpisanie umowy.

- Bardzo cenię sobie także wsparcie, jakie otrzymuję od pracowników centrali sieci. Mamy przypisanego do naszej apteki koordynatora, który  pomaga w analizie wyników i podejmowaniu decyzji, które mogą je jeszcze podnieść, szkoli w zakresie różnych aspektów funkcjonowania apteki. W każdej chwili mogę zadzwonić, gdy pojawia się jakiś nagły problem - mówi właścicielka apteki w Dzierżoniowie.

Aptek pod szyldem Mediq jest już w całej Polsce ok. 200, w większości są one własnością spółki ACP Pharma, twórcy sieci. Ale już na koniec tego roku ma w niej działać kilkadziesiąt jednostek franczyzowych.

- Początki były trudne. Gdy przed rokiem startowaliśmy z naszą ofertą, franczyza na rynku farmaceutycznym była zjawiskiem nowym. Przeważały zapytania od inwestorów spoza branży, część z nich zresztą zdecydowała się na podpisanie umowy, tak więc takie osoby też mamy już w naszej sieci. Cieszy nas jednak także fakt, że coraz częściej zainteresowanie franczyzą Mediq Apteka wykazują właściciele działających aptek - mówi Ewa Perlińska.

Ogólna liczba aptek w Polsce wynosi ok. 13,2 tys. i w ostatnich miesiącach cały czas się zmniejszała. Słabsze jednostki eliminowane są z rynku przez mocniejszych graczy sieciowych. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich aptek osiedlowych. Ratunkiem dla nich może być właśnie franczyza. Jednocześnie na rynku wciąż pojawiają się atrakcyjne lokalizacje, w których można otworzyć zupełnie nowe punkty, m.in. przy przychodniach czy w galeriach handlowych.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram