Coraz mniej CCC we franczyzie

Autor: Redakcja
Data dodania: 16 lipca 2010
Kategoria:
CCC_-_logo_2Przychody obuwniczej spółki dynamicznie rosną, jednak coraz mniejszy udział w tym sukcesie mają franczyzobiorcy. Tę formułę współpracy chętnie wykorzystują jednak inne sieci obuwnicze.

Grupa NG2 zarządzająca salonami pod markami CCC, Boti i Quazi ma już ponad 700 sklepów, z czego zaledwie 120 to placówki franczyzowe. Jest ich o kilkanaście mniej niż jeszcze pół roku temu, mimo że grupa cały czas rozwija sieć. Stawia jednak na placówki własne. – Dzięki wysokiemu i ciągle rosnącemu udziałowi sklepów własnych w sprzedaży jesteśmy w stanie generować bardzo wysoką marżę w miesiącach szczytu sezonu – wyjaśnia Piotr Nowjalis, wiceprezes zarządu NG2.

Trzeba przyznać, że udział franczyzobiorców w przychodach sklepów nie jest znaczący. Od stycznia do czerwca tego roku sprzedaż Grupy NG2 wyniosła ponad 440 mln zł. Jednak ponad 390 mln zł to przychody uzyskiwane w sieci własnej. Minione półrocze było tylko o 4,3 proc. lepsze od pierwszego półrocza 2009 roku. Jednak w ostatnim miesiącu – w czerwcu – wzrost ten sięgnął bliksko 30 proc. Przy czym dynamika była znacznie wyższa w sieci własnej niż partnerskiej, sięgnęła bowiem aż 46,8 proc.

Najliczniej reprezentowaną przez placówki handlowe jest marka CCC: ok. 330 salonów w Polsce, w tym ok. 60 franczyzowych, do tego ok. 40 sklepów w Czechach. Najmniejsza jest zaś sieć Quazi, która nie jest w ogóle rozwijana poprzez franczyzę i liczy ok. 50 placówek. Trzecia sieć Grupy NG2 – Boti – to ok. 300 sklepów, w tym ponad 60 franczyzowych.

Mimo że niektóre salony CCC i Boti działają w formule franczyzowej, to dostęp do sieci dla nowych biorców jest praktycznie zamknięty. Strategia spółki opiera się bowiem na własnych inwestycjach i współpracy ze sprawdzonymi dotychczasowymi partnerami franczyzowymi. Franczyzobiorcy, którzy otwierają salon CCC, muszą w niego zainwestować średnio 320 tys. zł, w przypadku Boti jest to ok. 80 tys. zł.

W podobnych przedziałach kosztowych zamknie się otwarcie sklepu obuwniczego innych marek, które wciąż są otwarte na nowych franczyzobiorców. Zaliczymy do nich m.in. Ambrę, Ecco, Heavy Duty czy giełdowe Gino Rossi. Ta ostatnia spółka monobrandowe sklepy franczyzowe zaczyna uruchamiać dopiero w tym roku. W ciągu dwóch lat ma ich powstać 20 w miastach do 200 tys. mieszkańców. Dotychczas opierała dystrybucję o salony własne oraz o współpracę z franczyzobiorcami prowadzącymi multibrandowe sklepy obuwnicze.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram