Foto: Bitcoin
Pod koniec 2017 roku najważniejsza kryptowaluta na świecie kosztowała nawet 20 tys. dolarów, aby później znacznie obniżyć swój kurs z początkiem 2018 roku. Jak to możliwe, aby Bitcoin był aż tak cenny? Co wpływa na jego kurs na giełdach kryptowalutowych na świecie?
Prawa rynkowe
Rynki rządzą się własnymi prawami, a w gospodarce wolnorynkowej ceny produktów i usług ustalają mechanizmy popytu i podaży. To samo ma miejsce w przypadku wyceny bitcoina. Czynnik popytu i podaży decyduje o tym, czy kurs kryptowaluty wzrośnie czy spadnie. Waluty wirtualne i zwykłe podlegają wahaniom rynku, a ich cenę kształtują popyt i podaż. Kiedy zaczyna diametralnie wzrastać zainteresowanie inwestorów daną kryptowalutą, jej cena wzrasta. Jeśli z kolei duży inwestor decyduje się na wyprzedaż posiadanych rezerw bitcoinów, naturalnie cena kryptowaluty spadnie. Przyrost bitcoina jest przewidywalny, ponieważ uzależnia się go od mocy obliczeniowej całej sieci. Liczba wszystkich bitcoinów na świecie możliwych do wykopania jest ograniczona. W momencie wykopania ostatniego bitcoina kryptowaluta przestanie być inflacjogenna.
Zmiana ceny w odpowiedzi na regulacje rządów państw
W Polsce nie ma jeszcze jednoznacznych regulacji dotyczących handlu kryptowalutami czy opodatkowania transakcji nimi. Jednak na całym świecie od pewnego czasu pojawiają się raporty i pierwsze projekty przepisów, które raz na zawsze uregulowałyby rynek wirtualnych walut. Ma to wpływ na wycenę bitcoina.
Działalność dużych inwestorów
W rękach zaledwie kilku osób znajduje się duża część wykopanych dotychczas bitcoinów. Można powiedzieć, że rozgrywają oni karty, choć trudno określić, czy ich działania mają negatywny czy pozytywny wpływ na wycenę bitcoina. Bitcoinami interesują się niektóre duże przedsiębiorstwa i korporacje, czy fundusze inwestycyjne. Jednak duży biznes w większości przypadków zajmuje sceptyczne pozycje wobec kryptowalut i unika ryzyka związanego z inwestowaniem w nie.
Rozwój technologii
Dla bitcoina i wykopywania kolejnych bitcoinów najważniejsze znaczenie ma moc obliczeniowa maszyn wykopujących. Dynamika wzrostu mocy obliczeniowej jest skorelowana mocno z szybkością sieci bitcoina i z jego wyceną. Jeśli rośnie, pozwala na zwiększenie ilości i częstotliwości wykopanych bloków oraz szybkości transakcji. W kwestii technologii ważną z kolei rolę odgrywa blockchain, czyli technologia bloków, której popularyzacja wpływa pośrednio na cenę i wiarygodność najbardziej popularnych kryptowalut, w tym bitcoina.
Informacje płynące z rynku
Są okresy w roku, kiedy w sposób zintensyfikowany mówi się o bitcoinie. Tak było pod koniec 2017 roku, kiedy nastąpił rajd w górę kursu kryptowaluty BTC. Systematyczne wzrosty wartości do kolejnych psychologicznych granic powodowały, że wiele osób było zainteresowanych kupieniem bitcoina. Z racji ograniczonej ilości kryptowaluty jej kurs musiał więc pójść w górę. Na początku 2018 roku pojawiły się jednak informacje o ogromnym ryzyku związanym z bitcoinem i inwestycjami w niego, dlatego część inwestorów często pod wpływem emocji decydowała się na wyprzedaż posiadanych bitcoinów.
Na wycenę kryptowaluty mają więc wpływ nastroje inwestorów, jak i szum informacyjny związany z bitcoinem - więcej informacji o kryptowalucie Bitcoin (BTC).
Sytuacja międzynarodowa
To, co dzieje się na świecie, zwłaszcza w sferze szeroko rozumianych finansów, polityki czy zasobów naturalnych, ma wpływ na waluty - nie tylko wycenę walut tradycyjnych, ale i kryptowalut. Konflikty zbrojne, decyzje polityczne USA czy Chin i Japonii, mają wpływ na cenę bitcoina. Zauważalna jest przy tym prawidłowość, że tam, gdzie pojawiają się kryzysy o tradycyjnym podłożu, spada zaufanie do rządów i walut narodowych, zyskuje kryptowaluta, w tym przede wszystkim bitcoin.
Dołącz do newslettera
Pozostałe artykuły - Finanse i nie tylko
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji