Co doskwiera polskim przedsiębiorcom?

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 października 2011
Kategoria:
negatywna_ocena_Polski_w_Doing_BusinessPolska znów bardzo niekorzystnie wypadła w raporcie Banku Światowego na temat warunków prowadzenia biznesu.

W tegorocznym raporcie „Doing Business” zajęliśmy 62. miejsce na 183 kraje. Przesunęliśmy się o trzy oczka w dół względem roku ubiegłego. Wyżej od nas znalazły się m.in. takie kraje jak Rwanda, Botswana czy Samoa.

Najgorzej zostały ocenione w Polsce procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę – pod tym względem zajmujemy 160. miejsce na 183 kraje oraz procedury związane z płaceniem podatków – 128. miejsce. Bank Światowy zwraca uwagę na to, że polski przedsiębiorca musi w ciągu roku zapłacić 29 podatków, co zajmuje mu 296 godzin i pochałania aż 43,6 proc. jego zysków. Dla porównania, w najwyżej skalsyfikowanej gospodarce europejskiej – w Danii – podatki pochałaniają 27,5 proc. zysków. Aczkolwiek nie brakuje w Europie Zachodniej krajów, w których wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, np. dla Niemiec wynosi ponad 46 proc., zaś dla Francji – ponad 65 proc.

Słabo wypadamy także pod względem łatwości zakładania działalności – 126. miejsce w zestawieniu. Spełnienie wszystkich warunków skaładających się na uruchomienie firmy wymaga przejścia 6 procedur, które trwają 32 dni.

Jakie aspekty prowadzenia działalności wypadają u nas na plus w porównaniu z innymi krajami? Nieźle jest pod kątem handlu międzynarodowego i ochrony inwestorów – 46. miejsce w obu kategoriach. Zaskoczeniem dla wielu przedsiębiorców może się natomiast okazać bardzo wysoka, 8. pozycja Polski w kategorii łatwości w pozyskiwaniu przez przedsiębiorców kredytów. Aczkolwiek warto podkreślić, że nie oceniano tu polityki banków i kosztów związanych z otrzymaniem takiego kredytu, ale takie czynniki jak siła prawnych zabezpieczeń praw kredytodawców i kredytobiorców czy dostępność informacji kredytowych poprzez publiczne rejestry czy biura informacji kredytowych pozwalające ocenić bankom potencjalnych kredytobiorców. Dobre rozwiązania w tych kwestiach powodują jednak, że banki są bardziej skłonne do udzielania pożyczek.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram