Ciepło zamknięte w worku

Data dodania: 26 maja 2015
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

W ciągu najbliższych 15 lat, węgiel kamienny będzie najbardziej wykorzystywanym surowcem do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Podpowiadamy jak zarobić na tym trendzie. Oczywiście we franczyzie.
Jak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), krajowy rynek węgla opałowego oraz małych odbiorców komunalnych i przemysłowych szacuje się na około 17 mln ton, z czego sektor drobnych odbiorców (gospodarstwa domowe) na cele grzewcze zużywa ponad 10,5 mln ton rocznie. Ten ostatni segment rynku wykazuje stałą tendencję wzrostową spowodowaną boomem budowlanym ostatnich lat i najkorzystniejszą kalkulacją kosztów wytworzenia energii cieplnej w małych źródłach.

Węgiel kamienny do celów opałowych w Polsce jest produkowany przede wszystkim przez podmioty gospodarcze pozostające pod kontrolą skarbu państwa. Są to Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, Tauron i Południowy Koncern Węglowy. Oferują one na krajowy rynek i na eksport węgiel kamienny o szerokich parametrach oraz przeznaczeniu, zapewniając odbiorcom pełną możliwość wyboru.

Oprócz nich w ostatnich latach powstały kopalnie prywatne lub sprywatyzowane byłe spółki SP (Bogdanka), których udział w rynku, chociaż nieznaczny, stale się powiększa. Czołowi producenci dystrybuują węgiel samodzielnie oraz poprzez własne sieci dystrybucyjne - autoryzowanych sprzedawców.

Łukasz Przygoda, właściciel firmy budującej sieć sprzedawców węgla Opał Workowany zaznacza, że jest to pierwsza na rynku franczyza tego typu.

Minimalna inwestycja w skład opału w ramach sieci Opał Workowany wynosi 12 tys. zł. W cenie jest opał workowany różnego gatunku, opłata marketingowa, paleciak (wózek paletowy) do przewozu palet, ulotki, banery pomoc w uzyskaniu zwolnienia z opłaty akcyzowej i szkolenie. Okres zwrotu inwestycji to półtora roku. Zysk z prowadzenia małego składu przy średnim zaangażowaniu wynosi 12 tys. zł miesięcznie – opowiada Łukasz Przygoda.

Obecnie w sieci działa 3 franczyzobiorców, kolejne 3 umowy franczyzowe są w przygotowaniu. Docelowo sieć ma liczyć 20 franczyzobiorców na terenie całej Polski. Jaki jest najlepszy okres rozpoczęcia tej działalności?

Ludzie zakupują węgiel pod koniec lipca. Warto podkreślić, że w okresie letnim opał jest tańszy, więc zainteresowanie jest spore. W ciągu pierwszego miesiąca działalności składu oferujemy opał na raty 0%, co przyciąga klientów. Potem oprocentowanie opału zakupionego na raty wynosi tylko 1%. Franczyzobiorcom gwarantujemy wyłączność terytorialną - działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Tutaj nie trzeba mieć doświadczenia, wszystkiego nauczymy – dodaje właściciel franczyzy Opał Workowany.

Według Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, węgiel kamienny w kraju w perspektywie najbliższych 15 lat będzie najbardziej wykorzystywanym surowcem do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Decyduje o tym konkurencyjna cena w stosunku do innych surowców energetycznych, odnawialnych źródeł energii i rozbudowana sieć dystrybucyjna ułatwiająca dostęp.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram