Chiqui Park, czyli raj dla maluchów...po hiszpańsku

Data dodania: 29 listopada 2008
Autor: Redakcja
Kategoria:
chiquipark1.jpg
Nie od dziś wiadomo, że najtrudniej jest odmówić dzieciom, w związku z czym jednym z bardzo dobrze rozwijających się na całym świecie rynków jest rynek oferujący produkty i usługi przeznaczone dla najmłodszych. Od kilku już lat obserwujemy pojawiające się tzw. wewnętrzne place zabaw, czyli miejsca dostarczające maluchom mnóstwo rozrywki, a ich rodzicom chwilę wytchnienia.

 
Sukces pod marką Chiqui Park
Jednym z przykładów niewątpliwego sukcesu w tej branży jest hiszpańska sieć działająca pod marką Chiqui Park. Chiqui Park to mocno rozbudowany koncept placów zabaw przeznaczonych dla dzieci od 1 roku do 11 lat oferujących szeroką gamę specjalistycznych usług adekwatnych do każdej grupy wiekowej w tym przedziale.
Pierwszy plac zabaw Chiqui Park powstał w 1994 roku w Pamplonie. Od tego czasu place zabaw pod tą marką zaczęły się
pojawiać we wszystkich regionach Hiszpanii. W 1998 roku została otwarta pierwsza placówka poza granicami Hiszpanii, a w 2000 roku firma zdecydowała się na rozwój poprzez franczyzę. Obecnie sieć liczy 12 placówek własnych oraz 29 franczyzowych, z czego 6 działa poza Hiszpanią (5 w Portugali i jedna w Andorze). Docelowo place zabaw mają się znaleźć we wszystkich większych miastach Hiszpanii.

 
chiquitin2.jpg
chiquiclub.jpg

Zakres oferowanych usług
Chiqui Park oferuje usługi zarówno w zakresie organizacji rozrywki dla dzieci, jak i w zakresie edukacji i opieki. W każdej z placówek dzieci mogą korzystać z basenów z piłeczkami, zjeżdżalni, małpich gajów, wieży do wspinania, mostów wiszących czy specjalnych salek urodzinowych przeznaczonych do organizacji urodzin lub innych ważnych dla dziecka uroczystości. Dzieci mogą również pozostać pod opieką personelu danej placówki w ramach zorganizowanych tzw. grup przedszkolnych. W ramach tych zajęć oprócz opieki i zabawy wprowadzany jest również specjalny program edukacyjny opracowany przez centralę sieci łączący elementy zabawy i nauki.
Chiqui Park działa w ramach dwóch głównych konceptów:
Chiqui Park – jako struktura modelowa oferująca przede wszystkim usługi związane z rozrywką (baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, wszelkiego rodzaju zabawy stymulujące rozwój psychomotoryczny i intelektualny oraz organizację imprez okolicznościowych).

Chiqui Tin – koncept dla najmłodszych dzieci (1 do 4 lat) z głównym nastawieniem na całodzienną opiekę nad dziećmi połączoną z elementami edukacji. Dzieci można zostawić pod opieką personelu w dowolnie wybranych godzinach w ciągu dnia. W większości placówek działających w ramach tego konceptu rodzice mają możliwość śledzenia zabawy swoich pociech poprzez system kamer i monitorów znajdujących się w kawiarni na terenie placu zabaw.
Dodatkowo organizator systemu wprowadził takie koncepty jak: Chiqui Más – gry, zabawy oraz warsztaty związane ze specyficznymi zainteresowaniami dzieci takimi jak na przykład: modelarstwo, muzyka, plastyka, marionetki, czy studio makijażu, Chiqui Ñam – obejmujący usługi związane z gastronomią (organizacja przyjęć, spożywanie posiłków, kawiarnia dla rodziców), Chiqui Tienda - sklep z różnego rodzaju gadżetami ulubionymi przez dzieci, Chiqui Gol – organizowanie gier i zabaw sportowych mających na celu zaprezentowanie umiejętności sportowych dzieci, Chiqui Karaoke – organizowanie zabaw mających na celu rozwijanie indywidualnych zdolności wokalno-tanecznych.
Dodatkowo centrala wspomaga place zabaw należące do sieci poprzez: Chiqui Club - zrzeszający ponad 60.000 członków, Chiqui Revista - czasopismo wydawane w 50.000 egzemplarzy zawierające informacje na temat placów zabaw oraz wszystkiego tego co wiąże się ze światem dzieci, Chiqui.com – pełen zabaw portal przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 12 lat, który został stworzony we współpracy z pedagogami, psychologami i socjologami. Nie zapomniano również o odpowiedniej oprawie graficznej, strona jest pełna kolorów, które bez wątpienia przyciągają uwagę i stymulują wyobraźnie dzieci odwiedzających Chiqui.com. Portal ten nie ma jednak za zadanie wyłącznie dotarcia do dzieci, ale również do ich rodziców. Dla nich zostało stworzone specjalne miejsce gdzie nie tylko mogą znaleźć wszelkie informacje związane z działalnością placów zabaw, ale także najświeższe wiadomości dotyczące świata dzieci (zdrowie, edukacja). Dzięki portalowi rodzice mogą wymieniać między sobą swoje opinie poprzez fora i grupy dyskusyjne.
Chiqui Park jest pierwszą i największą siecią wewnętrznych placów zabaw dla dzieci w Hiszpanii. Firma jest również liderem europejskim w tej branży. Na ponad 30.000m² powierzchni przeznaczonej na organizację rozrywki dla dzieci zatrudnionych jest ok. 500 osób, a obroty sieci przekroczyły 12 mln euro. Przez lata obecności na rynku firma zdobyła zaufanie rodziców i ogromną sympatię dzieci. Każdego roku place zabaw odwiedza ponad 3 mln maluchów.

 

Warunki uczestnictwa w systemie
Plac zabaw sieci Chiqui Park może być zlokalizowany zarówno w centrum miasta, jak i na terenie galerii handlowej. Jego minimalna powierzchnia powinna wynosić 700 m2 (wysokość min. 5 m), a minimalna liczba mieszkańców miasta, w którym otwierany będzie plac zabaw nie powinna być mniejsza niż 10.000.
Jak podaje centrala firmy inwestycja początkowa to ok. 400.000 euro. Kwota ta obejmuje opłatę wstępną w wysokości 28.400 euro. Czas trwania umowy to 10 lat. Każdy z franczyzobiorców zobowiązany jest także do uiszczania opłaty bieżącej, która stanowi 5% obrotu danej placówki. Firma nie pobiera opłat marketingowych. Liczba zatrudnionych pracowników w placówce to 8-10 osób.
Jak zapewnia organizator systemu oprócz przekazania know-how swoim franczyzobiorcom centrala sieci towarzyszy im na każdym etapie działań związanych z uruchomieniem placu zabaw poprzez szereg działań mających na celu ułatwienie nowemu przedsiębiorcy zaistnienie na lokalnym rynku usług dla dzieci. Centrala sieci oferuje pomoc między innymi w zakresie poszukiwania odpowiedniej lokalizacji, adaptacji pomieszczeń, zarządzania, marketingu i reklamy oraz doboru odpowiedniej kadry pracowniczej. A osoby, które chcą przystąpić do systemu powinny posiadać takie cechy jak otwartość na nowe doświadczenia czy zamiłowanie do dbania o najdrobniejsze szczegóły.

 

Place zabaw w Polsce
A jak wygląda sytuacja podobnych przedsięwzięć w naszym kraju? Jak do tej pory nie powstała żadna sieć franczyzowa organizująca tego typu place zabaw. Istnieją jednak firmy, które już planują rozwój poprzez taką formę współpracy  – plac zabaw ZOZOLANDIA®, który jest aktualnie w trakcie przygotowywania oferty dla swoich potencjalnych franczyzobiorców.
Jednak zdecydowanym prekursorem na naszym rynku jest firma Kolorado, która w 1992 roku otworzyła pierwszy tego typu plac zabaw właśnie pod nazwą Kolorado. Obecnie firma zarządza jeszcze jedną placówką – plac zabaw Kamelot – oraz zajmuje się projektowaniem, budową oraz montażem konstrukcji zabawowych dla dzieci.
Warto też wspomnieć o takich miejscach jak: Figlo Park, Centrum Zabaw dla Dzieci Bajkowo, Centrum Zabaw KidsLand, Centrum Rekreacyjno – Sportowe dla dzieci Małpi Gaj, czy Nibylandia.
Wszystkie powyższe placówki oferują bardzo zbliżony zakres usług, który głównie skoncentrowany jest na organizacji oferty rozrywkowej, a nie edukacyjnej czy opiekuńczej. A szkoda, bo wszystko wskazuje na to, że w dobie baby boom’u oferta tego typu mogłaby stanowić interesującą alternatywę dla przepełnionych przedszkoli i zapracowanych rodziców.

Katarzyna Strzyż
29 listopad 2008

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i sprawdź która franczyza będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram