Chęć przejęcia Żabki podbija akcje Eurocashu

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Żabka
Eurocash chce przejąć sieć sklepów Żabka.

Wczoraj akcje Eurocashu, lidera polskiego rynku hurtowej dystrybucji produktów szybkozbywalnych poszły do góry o 2% do 54,1 zł.

To może być reakcja na oczekiwania inwestorów w sprawie szczegółów przejęcia sieci sklepów Żabka – podaje „Parkiet”. Luis Amaral, prezes Eurocashu, w wywiadzie dla portugalskiej gazety „Jornal de Negcios” powiedział, że chce przejąć sieć sklepów Żabka.

Grupa Eurocash to lider polskiego rynku hurtowej dystrybucji produktów FMCG. Należy do niej około  8 tys. sklepów abc, niecałe 3 tys. sklepów Lewiatan, 1250 sklepów Groszek i po 500 lokali sieci Euro Sklep i 1minute.

Zdaniem Piotra Bogusza, analityka DM mBanku, wzrost sprzedaży hurtowej nie jest głównym determinantem zwyżek kursu Eurocashu. Powodem wzrostu ceny akcji Eurocashu jest oczekiwanie inwestorów co do szczegółów przejęcia Żabki. Taka akwizycja to scenariusz pożądany przez rynek.

Luis Amaral ma 44% udziałów w Eurocashu i jest jego największym akcjonariuszem. W zeszłym roku spółka miała przychody ze sprzedaży na poziomie 13,75 mld zł oraz zysk netto wynoszący 0,5 mld zł. W pierwszym kwartale tego roku było to odpowiednio 4,76 mld zł oraz 2 mln zł.

Właścicielem spółki Żabka Polska, do której należy ponad 3,5 tys. popularnych małych osiedlowych sklepików jest Mid Europa. To wiodący inwestor finansowy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w Turcji. Jako jedna z pierwszych instytucji typu private equity w regionie, działająca od 1999 r. z biurami w Warszawie, Budapeszcie, Stambule oraz Londynie, zarządza funduszami o wartości około 4,3 mld euro.

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram