Brexit - czy Polska wzbudzi zainteresowanie przedsiębiorców?

Data dodania: 22 sierpnia 2016
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Fotolia
Brexit - czy Polska wzbudzi zainteresowanie przedsiębiorców?

Dotychczas żadne państwo nie opuściło Unii Europejskiej, dlatego też specjaliści mogą jedynie prognozować, co stanie się w najbliższych miesiącach i latach. Bo to, że wyjście Wielkiej Brytanii będzie trwało co najmniej kilkanaście miesięcy, nikt nie ma wątpliwości. Co będzie z przedsiębiorcami, którzy na obszarze tego państwa zdecydowali się ustanowić siedzibę dla swojej firmy? Czy wyjście Wielkiej Brytanii spowoduje ożywienie na polskim rynku?

Przepisy, przepisy… Co z nimi?

Wielu specjalistów uważa, że zanim Wielka Brytania rozpocznie procedurę opuszczania struktur Unii Europejskiej będzie chciała uporządkować przepisy prawa. Trzeba bowiem pamiętać, że każde państwo wchodzące w skład Wspólnoty jest zobowiązane do wdrażania przepisów unijnych. Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, eksperci uważają, że większość aktualnie obowiązujących przepisów pozostanie bez zmian – nastąpi ich adaptacja. Czytaj także: Brexit. Co to znaczy i jak do niego doszło?

Jeżeli przepisy nie zmienią się na niekorzyść przedsiębiorców, to specjaliści są zdania, że większość z nich nie zdecyduje się przenieść siedziby firm do innego kraju. Co jednak w sytuacji, gdy zostaną wdrożone przepisy niesprzyjające przedsiębiorcom lub hamujące przedsiębiorczość? Okazuje się, że na takim scenariuszu mogą skorzystać państwa Europy Wschodniej.

Warszawa wciąż atrakcyjna dla inwestorów

Dla wielu inwestorów już dziś Warszawa jest jedną z atrakcyjniejszych stolic europejskich. Blisko stąd do innych najważniejszych miast w Europie, a ceny wynajmu lokali biurowych czy handlowych są niższe niż w Londynie, Berlinie czy Paryżu. To zaś sprzyja temu, aby swój biznes ulokować właśnie w Polsce. Niektórzy przedsiębiorcy uważają również, że Brexit może spowodować, że inwestorzy zainteresują się również innymi europejskimi stolicami, np. Wilnem, Pragą czy Bratysławą.

Jeżeli tak się stanie, Warszawa ma szansę na rozwój jeszcze bardziej dynamiczny niż dotychczas. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać o ostatnich planach rządu, dotyczących choćby wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Jeżeli podatek zacznie być pobierany, to być może inwestorzy będą szukać jeszcze lepszego miejsca, w którym będzie można prowadzić biznes.

Szykuje się wielki powrót?

Brexit to pytanie nie tylko o przyszłość Unii Europejskiej, lecz także to, czy Polacy, którzy wyjechali właśnie do Wielkiej Brytanii kilka lat temu za pracą, zdecydują się lub będą zmuszeni wrócić do ojczyzny. Jeżeli tak, to, czy będą oni zainteresowanie tworzeniem miejsc pracy, czy może raczej będą szukać dobrej pracy na etacie? W drugim przypadku z pewnością ich atutem będzie doskonała znajomość języka angielskiego. Jeżeli chodzi o Polaków w Wielkiej Brytanii, to nie można zapomnieć, że wielu z nich postawiło na własny biznes. Wracając do Polski, mogą oni kontynuować działalność, pytanie jednak, jak poradzą sobie z konkurencją na rynku - komentuje specjalista z portalu praca-tychy.info

Choć ogłoszenie wyników głosowania w Wielkiej Brytanii spowodowało, że dziś jest mnóstwo znaków zapytania i pytań bez odpowiedzi, to jednak może się okazać, że włodarze największych miast w Polsce wykorzystają szansę, aby przyciągnąć do siebie inwestorów z Londynu.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram