Branża nieruchomości przychylna dla kobiet

Data dodania: 22 kwietnia 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Branża nieruchomości przychylna dla kobiet

Kobiety świetnie sprawdzają się jako pośredniczki w branży nieruchomości. Często mają też lepsze wyniki sprzedaży od swoich kolegów po fachu.Spośród agentów nieruchomości współpracujących z Metrohouse w 2013 roku 47 % stanowiły kobiety. To właśnie one wygenerowały większe obroty.

Wyższa skuteczność agentek nieruchomości nie dziwi prezesa Metrohouse. – To zawód stworzony dla kobiet. Na najbardziej rozwiniętym rynku obrotu nieruchomościami, w Stanach Zjednoczonych, większość pracowników stanowią kobiety. Kobiety mają to coś, czego brakuje panom pracującym w branży. To intuicja i empatia, które doskonale sprawdzają się w kontaktach handlowych – mówi Mariusz Kania.

Cechy te są szczególnie pożądane przy pracy z klientami, którzy decydują się na zakup lub sprzedaż nieruchomości z różnych ważnych powodów życiowych. Agent jest często świadkiem przełomowych momentów w życiu klientów. Transakcje na rynku nieruchomości są nieraz pochodną śmierci bliskiej osoby, rozwodu, narodzin dziecka, sporów w rodzinie. Klient nie oczekuje tylko standardowej obsługi, ale także zrozumienia jego potrzeb, a nieraz i słów wsparcia.

– Kobiety zwykle potrafią to wyczuć lepiej niż mężczyźni i bardziej osobiście podejść do obsługi różnych grup klientów – uważa Mariusz Kania.

Innymi cechami, które powodują, że kobiety odnoszą sukcesy w pośrednictwie jest dobra organizacja pracy i umiejętność pogodzenia obowiązków służbowych z życiem prywatnym.

– Wśród naszych agentek wiele jest kobiet wychowujących dzieci i to właśnie one odnoszą największe sukcesy, ponieważ potrafią doskonale się zorganizować. Są rzeczowe, obowiązkowe, zmotywowane do osiągania coraz lepszych wyników i potrafią docenić elastyczny czas pracy, który znamienny jest dla profesji agenta nieruchomości – zaznacza Emilia Jackowska, manager ds. HR w Metrohouse.

Czy inne profesje związane z branżą są również stworzone dla kobiet? W przypadku zarządzania nieruchomościami wiele zależy od indywidualnego podejścia pracownika.

– Z doświadczenia wiem, że nie zależy to od płci, lecz osobowości i umiejętności danej osoby – mówi Monika Zuchowicz, dyrektor oddziału zespołu zarządców nieruchomości w Lublinie. – Faktem jest, że mężczyźni bardziej skupiają się na rywalizacji i na samym wykonaniu jakiegoś zadania czy planu, zaś kobiety także na tworzeniu czegoś kreatywnego. Są też lepszymi organizatorkami, a w pracy zarządcy jest to niezwykle ważna umiejętność. Podobnie jak podzielność uwagi i samodyscyplina.

- W sytuacjach kryzysowych w zarządzanych wspólnotach kobiety wykazują się większą odpornością psychiczną oraz umiejętnością działania pod presją. Są także bardziej skrupulatne od mężczyzn i dużą wagę przywiązują do szczegółów – kontynuuje.

Z kolei w przypadku rzeczoznawców majątkowych udział aktywnych kobiet w zawodzie oceniany jest na równi z mężczyznami.

– Mogłoby się wydawać, że rzeczoznawca majątkowy to profesja o niskim wskaźniku feminizacji. Praca w terenie, w różnych warunkach, nieraz w ramach projektów daleko od miejsca zamieszkania może odstraszać płeć piękną. Nic bardziej mylnego. Trudna droga do zdobycia uprawnień zawodowych sprawia, że finał starań osiągają osoby najbardziej systematyczne, pracowite i obowiązkowe, a wśród nich wiele kobiet – opowiada Adam Polanowski, prorektor Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami. W jego opinii kobiety mają duże szanse na dość konkurencyjnym rynku rzeczoznawstwa majątkowego. – W dzisiejszych warunkach wygrywają rzeczoznawcy potrafiący w szybki sposób dotrzeć do źródeł informacji. Kobiety pracujące w zawodzie rzeczoznawcy dzięki dobrej organizacji czasu i lepszej umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach są skuteczniejsze w gromadzeniu danych projektowych. Konkurują w ten sposób skutecznie z działającymi od wielu lat rzeczoznawcami, którzy czasem popadają w rutynę.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram