Branża e-papierosów odpiera zarzuty na temat szkodliwości produktów

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: eSmokingWORLD

Europejska sieć sprzedaży e-papierosów eSmokingWORLD wystąpi na drogę sądową przeciwko francuskiej agencji informacyjnej AFP, która pod koniec listopada tego roku opublikowała informację „E-papierosy dziesięciokrotnie bardziej rakotwórcze niż zwykłe”. 

Twierdzenie, że papierosy są mniej szkodliwe od e-papierosów wprowadza w błąd miliony palaczy i jest potworną dezinformacją niezgodną z faktami naukowymi – mówi public affairs eSmokingWORLD, Jerzy Jurczyński.

27 listopada br. agencja AFP opublikowała informację prasową zatytułowaną „E-papierosy dziesięciokrotnie bardziej rakotwórcze niż zwykłe”. Opisując wyniki badań przeprowadzone przez japońskich naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, autorzy informacji stwierdzili m.in. że „Opary papierosów elektronicznych zawierają substancje rakotwórcze w ilościach często dużo większych niż dym tytoniowy”.  Depesza agencji stała się źródłem wielu publikacji na ten temat, które lawinowo pojawiły się w mediach europejskich.

eSmokingWORLD zwraca uwagę, że AFP „zdetonowała” publikację o rzekomej rakotwórczości e-papierosów większej od papierosów tradycyjnych w okresie przedświątecznego szczytu zakupowego, który generuje do 30% rocznych przychodów firm branży e-papierosowej. Ujawnia, że badania, na które powołała się  francuska agencja  zostały przeprowadzone i opublikowane w Analytical Sciences przez japoński Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego już ponad rok temu w grudniu 2013 roku. Firma obawia się, że publikacja newsa AFP może mieć negatywny wpływ na opinie instytucji rządowych, które we wszystkich krajach UE są obecnie na półmetku zaawansowanych prac legislacyjnych związanych z implementacją Dyrektywy Tytoniowej, jaka będzie miała kluczowy wpływ na przyszłość całej branży.

W tym kontekście publikacja informacji AFP teraz jest bardzo niebezpieczna i ma swój konkretny wymiar gospodarczy, nawet jeśli zawiera tezy, których nie da się obronić z naukowego punktu widzenia i sprzeczne z obiektywną analizą wyników badań, które rzekomo prezentowała – zaznacza Jerzy Jurczyński z eSmokingWORLD.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie eSmoking WORLD, tylko w  Polsce 32% palaczy jest zainteresowanych sięgnięciem po e-papierosy, a obecnie używa ich około 1,5-1,8 mln osób. Niezależne firmy e-papierosowe, takie jak eSmokingWORLD, prowadzą działalność konkurencyjną wobec koncernów tytoniowych i firm farmaceutycznych produkujących popularne środki służące do zaspokajania głodu nikotynowego.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram