Brak powodów do entuzjazmu.

Autor: Redakcja
Data dodania: 9 maja 2008
Kategoria:

W pierwszym kwartale 2007 rok grupa Banku Pekao osiągnęła rekordowy zysk netto na poziomie 1138 mln zł, ale kurs akcji Pekao spadł o 3,7 procent . Dlaczego?

Jak powiedział wiceprezes Luigi Lovaglio wynik był lepszy niż średnia oczekiwań analityków. Ale inwestorzy nie mieli powodów do entuzjazmu, bo kurs akcji Pekao spadł. Wynik banku był taki korzystny tylko dzięki niższym kosztom, bo przychody nie były już tak imponujące. Nie bez znaczenia jest również fakt, ż ponad jedną trzecią zysku banku wypracował Centralny Dom Maklerski poprzez transakcję jednorazową - odsprzedaż UniCredit CA IB. Dzięki temu kontraktowi zarobił w pierwszym kwartale 2008 roku ponad 375,6 mln zł. Natomiast zysk Pekao z działalności kontynuowanej wyniósł 785 mln zł i jego poziom był zbliżony do analogicznego okresu z roku ubiegłego. Znacznie jednak spadły przychody z tytułu opłat i prowizji. Według przedstawicieli zarządu spowodowane było to efektem znacznego spadku prowizji ze sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych. Jak mówi Wiceprezes Lovaglio „W tym roku dynamika wzrostu zysku może być zbliżona do poziomu dwucyfrowego”. Będzie to m.in. efekt synergii wynikający z fuzji z BPH. Dotychczasowe rezultaty fuzji przedstawiciele zarządu uznają za wielki sukces. Do systemu informatycznego Pekao zostało przeniesione 80 proc. oddziałów i 70 proc. klientów detalicznych oraz 100 proc. klientów korporacyjnych – wylicza wiceprezes Lovaglio. Wiceprezes zaznaczył, iż jednym z głównych celów będzie dochodowość, a nie wolumen kredytów. Według tego celu bank ma się skupić na małych i średnich firmach. Przychody z segmentu SME do 2010 roku mają stanowić 22-25 proc. wszystkich przychodów banku. Obecnie ich udział stanowi ok. 13-14 proc. UniCredit ma ogłosić w czerwcu nową strategię dla Banku Pekao, a jej głównymi zadaniami mają być wzrost skali działania, poprawa satysfakcji klientów oraz sytuacji pracowników. Nacisk na w/w zadania spowodowany jest brakiem zadowolenia wśród pracowników banku oraz rezygnacja ze współpracy większości partnerów franczyzowych. Po fuzji z BPH z 400 punktów partnerskich ok. połowa uznała iż warunki zaproponowane przez bank są nie satysfakcjonujące i zdecydowała się na współpracę z innymi instytucjami.

Źródło: Parkiet
Łukasz Sosnowski
9 maja 2008

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram