Bomi i Rabat Service ogłosiły upadłość

Autor: Redakcja
Data dodania: 17 lipca 2012
Kategoria:

bomi_logo

Zarząd Bomi złożył do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Powodem złożenia wniosku było wstrzymanie kredytów w rachunkach bieżących przez banki Pekao, PKO BP i BRE Bank. Zadłużenie u wierzycieli to kwota 220 mln zł.

W ocenie spółki złożenie wniosku jest w obecnej sytuacji jedynym scenariuszem kontynuowania działalności przez Bomi oraz zachowania ponad dwóch tysięcy miejsc pracy na terenie całego kraju – wyjaśniła spółka w komunikacie giełdowym. Złożenie wniosku o upadłość nie jest dla branży zaskoczeniem. W ostatnich czasach sytuacja finansowa Bomi systematycznie się pogarszała, co mogli odczuć sami klienci – na półkach delikatesów było coraz mniej towaru, a dostawy do sklepów robiono tylko raz na kilka dni. Upadłość nie oznacza, że firma jest zamykana. Nie chcieliby tego wierzyciele, którzy w takim przypadku nie odzyskaliby swoich pieniędzy. Na razie delikatesy będą dalej funkcjonować, ale spółka musi bardzo zacisnąć pasa. Zawarcie układu pod ochroną sądu daje możliwość ustabilizowania sytuacji finansowej, zaś zainicjowane działania zwiększają szansę na dokończenie restrukturyzacji spółki – poinformowało Bomi w komunikacie. Pod nadzorem sądu będą teraz prowadzone rozmowy z wierzycielami w sprawie spłaty zadłużenia. Bomi przedstawiło od razu wstępną propozycję zawarcia układu. Zakłada ona, że drobni wierzyciele posiadający do 15 000 zł wierzytelności zostaną spłaceni w całości. W przypadku większych kwot Bomi przewiduje częściową redukcję wierzytelności i spłatę pozostałej części rozłożoną w czasie.

Sposobem na wyjście z kryzysowej sytuacji ma być również zamknięcie nierentownych sklepów, które również przyczyniły się do obecnej sytuacji finansowej spółki. Nietrafione lokalizacje oraz brak skutecznej promocji tych lokalizacji spowodowały brak płynności finansowej.

Sytuacja finansowa spółki Bomi spowodowała, że zarząd Rabat Service także złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Decyzja była konsekwencją nieosiągnięcia porozumienia między bankami kredytującymi a Bomi. W skład Rabat Service wchodzą hurtownie spożywcze, a także ponad 1300 sklepów działających pod szyldami Livio, ELDe i Rabat Pomorze. Jednakże w przeciwieństwie do Bomi, Rabat Service osiągnął w 2011 roku dodatni wynik finansowy.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram