Bomi bez szans na ratunek?

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 marca 2013
Kategoria:
bomi

bomi

Zarząd Bomi poinformował, że jeżeli wniosek o upadłość likwidacyjną uprawomocni się, to spółka nie widzi możliwości kontynuowania działalności. 

Kluczowym problemem Bomi jest brak gotówki, przez co nie jest ona w stanie zrealizować propozycji układowych (sąd ogłosił upadłość układową w sierpniu zeszłego roku). Ratunkiem miała być tegoroczna emisja akcji, ale nie znaleźli się inwestorzy chętni do objęcia papierów, i w efekcie oferta nie doszła do skutku - czytamy w "Parkiecie".

Wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu zarząd Bomi wniósł do sądu 10 lipca 2012 roku. Powodem było wypowiedzenie kredytów przez banki PKO BP, Pekao i BRE Bank. 17 lipca do sądu wpłynął kolejny wniosek o upadłość spółki - tym razem złożony przez Zakłady Mięsne Silesia. Bomi przyznano wówczas nadzorcę sądowego, co miało zabezpieczyć majątek firmy. 2 sierpnia Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ zatwierdził złożony w lipcu wniosek z możliwością zawarcia układu.

Spółka próbowała uratować sytuację dzięki emisji do 40 mln akcji po 0,25 zł  – planowano w ten sposób pozyskać nawet 10 mln zł. Cena akcji była jednak wyższa od kursu giełdowego i inwestorzy nie podjęli ryzyka.

4 marca 2013 roku sąd rejonowy w Gdańsku wydał postanowienie o zmianie trybu upadłości Bomi z upadłości układowej na upadłość likwidacyjną. Na syndyka masy upadłościowej została powołana Grażyna Ossowska-Mazurek, pełniąca do tej pory funkcję nadzorcy sądowego spółki.

Do lipca 2012 sieć delikatesów działająca pod markami Bomi i Rast posiadała 44 obiekty handlowe zlokalizowane głównie w północnej części Polski. Wszystkie umowy najmu zawarte w latach ubiegłych zostały rozwiązane w drodze porozumień bądź wypowiedzeń.  Obecnie spółka posiada dwa sklepy w województwie warmińsko-mazurskim, które są prowadzone pod marką Rast. Celem spółki i syndyka jest ich przeniesienie na działalność franczyzową. Oba lokale mają umowę terminową obowiązującą maksymalnie przez 5 lat, z zastrzeżeniem że będą prowadzone przez jednostkę franczyzową. Czynsze zostały skalkulowane na warunkach rynkowych z uwzględnieniem waloryzacji.

Adam Gieras

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram