Bój o GS-y

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 marca 2009
Kategoria:
sklepy_zdjecie.jpg

Chociaż gwiazda sklepów "GS" mocno już przybladła, to wciąż tkwi w nich wielki potencjał. Dostrzegły to duże sieci handlowe: Emperia, Spar oraz Delikatesy Centrum, które toczą bój o prawie 14 tys. sklepów spożywczych i przemysłowych należących do ok. 1,4 tys. Gminnych Spółdzielni działających w Polsce.

sklepy_zdjecie.jpgGłównym atutem sklepów GS są przede wszystkim najlepsze lokalizacje w małych miejscowościach (do kilku tysięcy mieszkańców) oraz wierne rzesze przyzwyczajonych klientów. Przejęcie GS-ów przez jedną firmę jest jednak o tyle trudne, że w Polsce działają aż 1462 gminne spółdzielnie. Ich udziałowcami są głównie mieszkańcy gminy. Jeden sklep należeć może nawet do kilkudziesięciu-kilkuset osób, w efekcie czego, GS-y są własnością około 300 tysięcy Polaków. Około 40 procent udziałowców to pracownicy sklepów.

Z danych serwisu portalspożywczy.pl z końca 2007 r. wynika, że w ramach sieci Delikatesy Centrum (należącej do Grupy Eurocash) działało prawie 40 sklepów, należących do 23 GS-ów. Obecnie ta liczba wzrosła przynajmniej o kilkadziesiąt nowych placówek. Także w barwach SPAR-a działa coraz więcej sklepów GS. Wśród nich jest Sklep Samopomocy Chłopskiej w Pieńsku oraz w Łęknicy.

Niektóre spożywcze GS-y dzielą szyld - działając na zasadzie franczyzy - z popularnymi w sklepami Żabka, Groszek, Lewiatan.

Agnieszka Grabuś, 20 marca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram