Biuro aktywne i argonomiczne

Data dodania: 6 czerwca 2021
Omslag HK-24 Vinter 2018 Kontorsstol WATFORD Skrivbord Skåp Hylla MODULUS

Sposób urządzania biur coraz częściej podyktowany jest już nie tylko dążeniem do stworzenia aranżacji umożliwiającej efektywne wykonywanie codziennych obowiązków.

Wnętrza mają także za zadanie przyciągnąć i utrzymać pracowników. Niejednokrotnie stanowią nawet istotny element strategii employer brandingu. To kwestie traktowane bardzo poważnie nie tylko przez wchodzących na rynek pracy przedstawicieli tzw. pokolenia Z, ale również przez millenialsów, którzy - ze względu na wiek i zdobyte doświadczenie zawodowe - obejmują stanowiska kierownicze i stają się pożądanymi przez pracodawców talentami. Co jest ważne w wystroju nowoczesnego biura?

  1. Elastyczne biura
  2. Energia i rozrywka
  3. Dbałość o przestrzeń osobistą
  4. Akustyka i interakcje
  5. Biofilia

W osiągnięciu pożądanego efektu nowoczesnego i przyjaznego biura niewątpliwie pomogą meble i ciekawe rozwiązania przeznaczone do gabinetów i open space'ów. Z niektórymi można zapoznać się na: https://www.ajprodukty.pl/.

Elastyczne biura

Mogłoby się wydawać, że w dobie popularności pracy zdalnej tradycyjne biura stanowią przeżytek. Nic bardziej mylnego: wielu pracodawcom zależy na przyciągnięciu utalentowanych osób do siedzib firm ze względu na zespołotwórczą rolę wspólnoty. Kreatywność możliwa jest w grupie, także w czasie nieformalnych spotkań i niewymuszonych interakcji, stąd silny nacisk na stwarzanie pola do interakcji oraz szybką komunikację. Analizy firm headhunterskich potwierdzają także, że - poza możliwością rozwoju zawodowego i materialnymi benefitami - atmosfera panująca w firmie nadal jest istotnym argumentem przy wyborze konkretnej oferty pracy. Skutkuje to modą na interesujące wyposażenie przestrzeni wspólnej w siedziska, kolorowe pufy, ławki i huśtawki.

Energia i rozrywka

Współcześnie w biurze spędza się znaczną część dnia, nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to przestrzeń równie ważna co cztery ściany własnego mieszkania. Poza typową strefą pracy warto wygospodarować także miejsca przełamujące rutynę i umożliwiające efektywny wypoczynek na różne sposoby. Ciekawym wyborem są bieżnie biurowe i rowery treningowe, pozwalające rozładować stres i wesprzeć kreatywność endorfinami uzyskanymi w czasie wysiłku. Na drugim biegunie znajdują się hamaki i leżaki przeznaczone dla miłośników spokoju. Z kolei zespołowego ducha wspierać będzie konsola, stół z piłkarzykami czy bilard.

Dbałość o przestrzeń osobistą

Praca w biurze ma jednak także minusy. Obcowanie z tymi samymi osobami przez kilkadziesiąt godzin w tygodniu może stanowić podstawę wielu nieporozumień i konfliktów. Właśnie dlatego warto zapewnić pracownikom prywatność i podejść do ich potrzeb w indywidualny sposób. Jedną z metod jest wyposażenie stanowisk w biurka z regulacją wysokości oraz krzesła i stołki umożliwiające aktywne siedzenie. Ergonomiczne stołki siodłowe, piłki balansujące i biurko z blatem na idealnej wysokości to podstawa czysto fizycznego komfortu i pozytywnego nastawienia. Wielu ekspertów zajmujących się środowiskami pracy podkreśla, że proponując pracownikom pobyt w open space, jednocześnie trzeba zagwarantować im alternatywę naprawdę prywatnej przestrzeni. Może to być biurko wydzielone panelami tapicerowanymi, budka akustyczna lub pokoje przeznaczone do cichej pracy i relaksu.

Akustyka i interakcje

Badania są jednoznaczne: hałas i niemożność zapanowania nad różnego typu odgłosami to najczęstszy mankament biur. W szczególny sposób dotyczy to open space'ów, ale od tej bolączki nie są wolne także gabinety z przeszklonymi ścianami czy boksy. Jeszcze do niedawna uważano, że burza mózgów, gwar, hałas, dynamika to domena kreatywności. Z tym przekonaniem zmierzyli się jednak naukowcy pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Przeprowadzając szereg eksperymentów udowodnili, że do pełnego zaangażowania i doskonalenia projektu niezbędna jest cisza i samotność - dokonane w takich warunkach korekty były zdecydowanie bardziej trafne. Oczywiście, nie chodzi o całkowite zarzucenie interakcji pracowniczych, ale o ulepszanie warunków, w których mają się one odbywać. Bardzo często okazuje się, że rozmowa podczas korzystania z biurowej siłowni, na przykład bieżni, daje więcej niż spotkanie w sali konferencyjnej.

Istotna jest także odpowiednia akustyka biura. Dzisiaj wiemy już, że wysławiana jeszcze niedawno wielozadaniowość jest mitem. Ludzki mózg nie jest w stanie wykonywać kilku rzeczy jednocześnie - to, co potocznie określa się podzielnością uwagi, jest w istocie szybkim przełączaniem się pomiędzy działaniami, co obniża wydajność i naraża na błędy. Produkty akustyczne eliminują te bolączki.

Biofilia

W dobie mody na ekologię i powrót do natury cenne są przyrodnicze inspiracje w biurach. Trend może przybierać rozmaite formy: z jednej strony wykorzystywany jest już na etapie projektowania budynków w taki sposób, by umożliwiać dostęp do światła dziennego i widok na zieleń miejską, z drugiej strony zaś polega na skupieniu się na detalach - roślinach i elementach wodnych w pomieszczeniach oraz meblach i akcesoriach wykonanych z naturalnych materiałach.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design