Biedronka kupuje Piotra i Pawła

Data dodania: 11 czerwca 2018
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Dopiero niedawno z rynku zniknęła sieć ekskluzywnych delikatesów Alma. Teraz nie wiadomo, jaki los czeka jej konkurencję: Piotra i Pawła.

Do informacji o przejęciu Piotra i Pawła przez Jeronimo Martins dotarł „Głos Wielkopolski”. Sklepy szukają inwestora strategicznego już od jesieni zeszłego roku. W lutym Business Insider pisał o braku w zaopatrzeniu w niektórych sklepach i wniosku o sanację, który szybko został wycofany. Teraz wiadomo, że firma o ponad 25-letniej tradycji zostanie sprzedana.

Los podobny do Almy?

Informacje nie są jeszcze oficjalne, ale właściciel Biedronki miał złożyć najkorzystniejszą ofertę. Wygrał m.in. z Auchan. Gdy kilka lat temu sklepy Alma czy Piotr i Paweł zaczęły mieć kłopoty, winna była głównie ekspansja dyskontów. W tym przede wszystkim Biedronki. Przejęcie rywala może więc być elementem dłuższej strategii firmy. Marka ma być dalej rozwijana, ale nie wiadomo jeszcze, na jakiej zasadzie. Można mieć nadzieję, że nie powtórzy losu popularnej Almy, która wniosek o upadłość złożyła w 2016 roku. W tym samym roku zamknięto sklepy i market internetowy.

Od lutego wydawało się, że Piotr i Paweł wychodzi na prostą. TFI Capital Partners zostało partnerem inwestycyjnym sieci, a w marcu Bank Zachodni WBK i ING Bank Śląski zgodziły się udzielać coraz wyższych kredytów. W 2017 roku sieć miała obroty na poziomie 1,67 mld złotych, ale tylko 13,4 mln zł zysku.

Z kolei sieć marketów Biedronka w ciągu ostatnich dwóch dekad urosła z ok. 200 do 2000 sklepów. Tylko w tym roku ma ich przybyć nawet 80, a sprzedaż rok do roku wzrosła o 12 proc. Jeronimo Martins prowadzi też podobną działalność handlową w innych krajach. Operuje super- i hipermarketami w Portugalii i w Kolumbii, gdzie w zeszłym roku kupiła 5 sklepów od Grupo Modernos. Ma też sieć portugalskich kawiarni czy sklepów z lodami.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram