Będzie lepiej - mówią małe firmy

Data dodania: 16 kwietnia 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: sxc.hu

W pierwszym kwartale tego roku utrzymują się dobre nastroje w mikro, małych i średnich firmach - wynika z badania Instytutu Keralla Research. Ponad 23% badanych spodziewa się polepszenia sytuacji ekonomicznej. To duży wzrost, ponieważ rok temu optymistów było jedynie 6%.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP, w wyniku słabego wciąż popytu wewnętrznego, odważniej szukają rynków zbytu poza Polską, czym rekompensują sobie sezonowość wpływów i nabierający dopiero tempa wzrost wydatków konsumentów indywidualnych (eksport według danych GUS w całym 2013 roku wzrósł o 5,8% i uzyskał rekordową wartość 638 mld zł).

Autorzy badania zaznaczają jednocześnie, że wynikiem studzącym pozytywne dane, jest przekonanie przedsiębiorców, że lepszy klimat gospodarczy, nie będzie miał natychmiastowego przełożenia na ich biznes. Prowadzący firmy wciąż mają silne obawy o kondycję swoich przedsiębiorstw. Z analiz Keralla Research wynika, że ponad 27% z badanych przyjmuje, że niestety, ale do końca marca nie nastąpi wyraźna poprawa sytuacji ekonomicznej ich firmy (w analogicznym okresie roku ubiegłego ponad 1/3 badanych była skłonna lepiej oceniać przyszłość swojego biznesu w pierwszych miesiącach roku). Oznacza to, że rejestrowane zmiany „na plus”, nie będą mieć tak szybkiego odzwierciedlenia w wynikach finansowych samych zainteresowanych. Większych inwestycji możemy się spodziewać w kolejnych kwartałach. Co wynika m.in. z sezonowości oraz dobrych prognoz przedsiębiorców na cały 2014 rok.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram