Będzie dalszy spadek cen dóbr i usług konsumpcyjnych

Data dodania: 14 sierpnia 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Będzie dalszy spadek cen dóbr i usług konsumpcyjnych; Foto: freeimages.com

Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2014 r. w porównaniu z czerwcem spadły o 0,2%. W porównaniu z lipcem 2013 r. również były niższe o 0,2%. Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wolniejszego tempa spadku cen.

Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w lipcu 2014 r., było obniżenie cen żywności i napojów bezalkoholowych - o 1,2%. Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wolniejszego spadku cen żywności w lipcu. Spadek ten to głównie wynik obniżek cen warzyw i owoców. Zgodnie z oczekiwaniami wzrosły z kolei ceny transportu.

W kierunku wyższej inflacji oddziaływały, obok cen transportu, również te związane z łącznością oraz rekreacją i kulturą. Podwyższenie cen przez operatorów komórkowych wpłynęło na wzrost cen usług telekomunikacyjnych o 1,2% (m/m), pomimo spadku cen roamingu.

Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w sierpniu 2014 r. spadek cen powinien się pogłębić i wynieść -0,3%, głównie w wyniku dalszego spadku cen żywności - w tempie zbliżonym do odnotowanego w lipcu. Oczekują także wolniejszego tempa wzrostu cen w transporcie oraz spadku cen ubrań i obuwia. Roczny wskaźnik inflacji w sierpniu powinien spaść do -0,3%.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram