Będą dłuższe terminy na rozliczenie VAT

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 czerwca 2014
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Foto: freeimages.com

Rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniach w działalności gospodarczej. W opinii Pracodawców RP, zaproponowane zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia biurokracji poprzez ograniczenie obowiązków informacyjnych i administracyjnych przedsiębiorców. Jedna z najważniejszych zmian to wydłużenie terminu na rozliczenie podatku VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców.

Deregulacja, która może być realnym wsparciem dla firm zamierzających rozpocząć nowe inwestycje, stanowi kontynuację działań zapoczątkowanych w resorcie gospodarki kilka lat temu.

W czwartym pakiecie deregulacji przewidziano m.in. zmniejszenie obowiązków płatników w zakresie ZUS, zwiększenie dostępności ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, poszerzenie dostępu do orzeczeń sądowych oraz zmiany umożliwiające składanie oświadczeń, w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń – mówi dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

Zaznacza, że jednymi z ważniejszych projektowanych zmian są: skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu na rozliczenie podatku VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców. W wyniku tej zmiany polskie porty będą mogły zacząć konkurować z ich zagranicznymi odpowiednikami. Ponadto resort gospodarki chciałby także, aby dłuższy termin rozliczania VAT objął nie tylko certyfikowanych importerów, lecz także tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się za ich pośrednictwem. Niestety Ministerstwo Finansów jest na razie przeciwne takiemu rozwiązaniu.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram