Będą dłuższe terminy na rozliczenie VAT

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniach w działalności gospodarczej. W opinii Pracodawców RP, zaproponowane zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia biurokracji poprzez ograniczenie obowiązków informacyjnych i administracyjnych przedsiębiorców. Jedna z najważniejszych zmian to wydłużenie terminu na rozliczenie podatku VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców.

Deregulacja, która może być realnym wsparciem dla firm zamierzających rozpocząć nowe inwestycje, stanowi kontynuację działań zapoczątkowanych w resorcie gospodarki kilka lat temu.

W czwartym pakiecie deregulacji przewidziano m.in. zmniejszenie obowiązków płatników w zakresie ZUS, zwiększenie dostępności ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, poszerzenie dostępu do orzeczeń sądowych oraz zmiany umożliwiające składanie oświadczeń, w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń – mówi dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

Zaznacza, że jednymi z ważniejszych projektowanych zmian są: skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu na rozliczenie podatku VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców. W wyniku tej zmiany polskie porty będą mogły zacząć konkurować z ich zagranicznymi odpowiednikami. Ponadto resort gospodarki chciałby także, aby dłuższy termin rozliczania VAT objął nie tylko certyfikowanych importerów, lecz także tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się za ich pośrednictwem. Niestety Ministerstwo Finansów jest na razie przeciwne takiemu rozwiązaniu.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram