Liczba partnerskich placówek bankowych systematycznie spada. Zdaniem ekspertów ten trend się utrzyma.
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w marcu br. liczba placówek własnych wzrosła o 64 punkty, a sieć placówek partnerskich skurczyła się o 75 oddziałów.
W marcu nie doszło do większych zmian w liczbie oddziałów bankowych. Ubyło łącznie 11 punktów. Zmianie ulega jednak struktura sieci - rośnie liczba placówek własnych, ubywa partnerskich. W marcu bankowe sieci powiększyła się o 64 punkty, podczas gdy ubyło 75 placówek franczyzowych i innych oddziałów.
Trend ten jest lepiej widoczny w dłuższym okresie. Jeśli porównamy dane rok do roku to dowiemy się, że w tym czasie przybyło 132 oddziały własne, a ubyło 814 placówek partnerskich, filii i innych przedstawicielstw.
W 2016 roku banki będą kontynuować proces redukcji zatrudnienia. O zwolnieniach grupowych informowały do tej pory Idea Bank (155 osób), PKO BP (do 836 osób), Getin Bank (do 720 osób), Raiffeisen Polbank (ok. 500 osób) i Bank BPH (do 1,7 tys. osób). Nie oznacza to jednak, że pracę straci tyle osób, ile zgłoszono do urzędów pracy. Część bankowców dostanie nowe propozycje zatrudnienia. Niestety najczęściej będą to umowy zawierające mniej korzystne warunki pracy.
Jednocześnie nie słabnie popularność franczyzy finansowo-ubezpieczeniowej. Widać to na przykładzie rosnących sieci oddziałów marek franczyzowych, takich jak: KredytOK, Operator Bankowy Fines, Aviva, czy Insur Invest.