Banki będą mogły pożyczać więcej na uproszczonych zasadach

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 lutego 2013
Kategoria:

banki_raportRekomendacja T, zaostrzająca restrykcje względem kredytobiorców, została znowelizowana. Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek zatwierdziła jej ostateczną formę. Banki będą mogły udzielać wyższych pożyczek na uproszczonych zasadach.

W 2012 roku rynek kredytów konsumpcyjnych w naszym kraju widocznie się skurczył. Było to spowodowane gorszą sytuacją finansową Polaków, ale też mocno krępującymi regulacjami nałożonymi na banki przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Rekomendacja T zaostrzała restrykcje względem udzielanych kredytów. Zgodnie z jej wytycznymi, rata kredytu nie mogła przekraczać 50% dochodu netto (w przypadku osób zarabiających powyżej średniej było to 65%). Wprowadzenie rekomendacji T, poprzez wyeliminowanie z rynku tzw. szybkich pożyczek na dowód, miało na celu ochronę pożyczkobiorców przed spiralą długów. Skorzystały na tym instytucje parabankowe, które nie musiały stosować się do zapisów Rekomendacji.

Rekomendacja T po nowelizacji nie przewiduje ograniczenia wysokości raty kredytu w stosunku do dochodów kredytobiorcy. Ustalenie granicy DTI (obsługi długów do dochodów) pozostanie w gestii banków. Oznacza to w praktyce, że zwiększy się przyznawalność kredytów nie przekraczających czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Długoletni klienci banków otrzymają większe sumy pożyczek bez uciążliwych formalności. Ci z 6 miesięcznym stażem skorzystają z uproszczonej procedury, a klienci, których rachunek w danym banku prowadzony jest minimum rok będą mogli liczyć na dwukrotnie wyższy limit kredytowy.

Na zastosowanie się do nowelizacji banki mają czas do 31 lipca 2013 rok. Możemy założyć, że w najbliższym czasie czekają nas agresywne promocje kredytów konsumenckich. To może być dobry czas na pozyskanie środków na własny biznes.

Adam Gieras

źródło: prnews.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram