Auto z kratką powraca na krótko

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 grudnia 2013
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Chcesz kupić auto z kratką i odliczyć pełny VAT? Poczekaj do 1 stycznia 2014 roku, ale nie marnuj czasu - promocja Ministerstwa Finansów nie potrwa długo...

Od 1 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć pełen VAT od samochodu z kratką, jeśli spełnia on też dodatkowe kryteria homologacji ciężarowej. Konkrety - do interesującej nas kategorii N1 zaliczane są pojazdy:

- o masie maksymalnej do 3,5 tony;

- z przestrzenią ładunkową oddzieloną od pasażerskiej;

- o ładowności min. 500 kg, jeśli w aucie są 3 siedzenia lub więcej. Towar musi dać się załadować przez tylne drzwi, tylną klapę albo drzwi boczne. Otwór ładunkowy musi w autach z jednym rzędem musi mieć min. 600 mm wysokości. W przypadku aut z co najmniej dwoma rzędami siedzeń otwór musi mieć 800 mm wysokości, a jego powierzchnia co najmniej 12 800 cm kw.

Wszystkie te warunki musi potwierdzać świadectwo homologacji.

Promocja Ministerstwa Finansów jest nieco przypadkowa. Nowe zasady będą obowiązywały jedynie przez kilka miesięcy 2014 roku. MF wystąpiło do Komisji Europejskiej o zezwolenie na kolejne ograniczenie prawa do odliczenia VAT od samochodów - stąd kilka miesięcy przerwy w limicie odliczeń. Ministerstwo planuje wprowadzenie nowych ograniczeń w odliczeniu VAT - w przypadku samochodów osobowych i innych poniżej 3,5 tony przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% VAT przy ich nabyciu (leasingu), już bez limitu kwotowego, jak również 50% VAT naliczonego z tytułu zakupów paliwa i eksploatacji (np. usług serwisowych).

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram