Auchan musi zwrócić 1 mln zł Redanowi

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 listopada 2013
Kategoria:
Auchan musi zwrócić 1 mln zł Redanowi

Auchan pobierał od firmy odzieżowej Redan premie i opłaty logistyczne. Bezprawnie - uznały dwie instancję sądu, apelację odrzucił też Sąd Najwyższy. Auchan musi zwrócić ok. miliona złotych.

Auchan zawarł z Redanem umowę, w której zawarto zapisy dotyczące premii pieniężnych i opłat logistycznych. Miały one rodzaj rabatów posprzedażowych, udzielanych, gdy zostanie przekroczona określona wartość sprzedaży ubrań Redana. Problem w tym, że sumą graniczną było 10 tys. zł, co zdaniem sądu jest kwotą symboliczną, gdy obraca się milionami.

Według Redana i sądu był to czyn nieuczciwej konkurencji, polegający na utrudnianiu innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Definicja marży handlowej jest zawarta w ustawie o cenach.

Druga z zakwestionowanych opłat dotyczyła logistyki. Redan dostarczał tekstylia do magazynu centralnego Auchan i stamtąd rozwoził je do poszczególnych marketów, pobierając za to opłatę. Sądy uznały też, że opłata logistyczna jest bezprawna, bo sposób wysyłki towarów do sklepów jest wewnętrzną sprawą sieci handlowej.

Auchan przegrał proces we wszystkich instancjach. Najpierw sąd I instancji zasądził na rzecz spółki Redan żądany przez nią milion złotych wraz z odsetkami. Sąd II instancji tylko nieznacznie zmienił ten wyrok, zmniejszając jedynie kwotę należnych odsetek.

Sąd Najwyższy oddalił w piątek skargę kasacyjną Auchan.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 29 listopada 2022
Innowacje w branży edukacyjnej docenione
Data dodania: 28 listopada 2022
Franczyza Zdrowa Krowa z ambitnym planem na 2023 rok
Data dodania: 25 listopada 2022
Najlepsza oferta Black Week w tym roku
Data dodania: 24 listopada 2022
W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie w Polsce dwa razy

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram