Artefe: Debiut na NewConnect i rozbudowa sieci franczyzowej

Autor: Redakcja
Data dodania: 18 marca 2009
Kategoria:

Na rynek alternatywny warszawskiej giełdy wybiera się kolejna spółka, która wybrała rozwój poprzez rozbudowę sieci franczyzowej. Na przełomie maja i czerwca zarząd krakowskiej spółki Artefe zamierza przeprowadzić ofertę prywatną i zadebiutować na NewConnect. Zakłada się, że kapitał zakładowy zostanie podwyższony o 15–20 proc.

artefe_zdjecie.jpg- Obecnie przygotowujemy się do oferty prywatnej, z której chcemy pozyskać około 2 mln zł. ( w ramach podniesienia kapitału o 15-20% ). Środki będą przeznaczone na budowę sieci franczyzowej w około 30 punktach Polski. Będą to zarówno punkty typu „wyspy”, jak i tzw. powierzchnie główne w galeriach handlowych – mówi w rozmowie z portalem www.franczyzawpolsce.pl Leszek Ruchwa akcjonariusz Artefe.

Spółka liczy, że rozbudowa sieci przełoży się na dalszy dynamiczny wzrost wyników. W ubiegłym roku firma wypracowała ponad 600 tys. zł zysku brutto, przy 8 mln zł obrotów. Biznesplan zarządu krakowskiej spółki zakłada, że w 2010 r. jej zarobek wyniesie co najmniej 2,5 mln zł.

artefe_zdjecie1.jpgFirma Artefe powstała w roku 2001. Nadrzędną ideą była chęć wprowadzenia na rynek ekskluzywnych przedmiotów wyposażenia wnętrz, produktów stworzonych ze stali nierdzewnej, szkła, porcelany, drewna i kamienia o wyjątkowym designie. Wymagania, jakie spółka stawia przyszłym partnerom, to lokal własny lub wynajmowany od 20 m2 w mieście powyżej 60 tys. mieszkańców, znajdujący się w centrum miasta lub w ekskluzywnym centrum handlowym, zaakceptowany przez spółkę Artele oraz doświadczenie w handlu, zmysł artystyczny biorcy lub personelu. Ponadto franczyzobiorca musi dysponować kwotą 10 000 zł, która obejmuje całość zagadnień związanych z uruchomieniem sklepu: prawo do znaku, konsultacje i projekt aranżacji wnętrza, projekt zatowarowania, koordynacja dostaw, rozłożenie i stylizacja wnętrza sklepu oraz projekt stanowiska kasowego i pakowania prezentów. Do tego dochodzi jeszcze 10 000 zł - 25000 zł na adaptację lokalu oraz około 20 000 zł na pokrycie 50 % wartości towaru. Opłata miesięczna po otwarciu sklepu to 1,5 % od uzyskanej sprzedaży.

Firma posiada przygotowany „Plan Franchisingowy i Partnerski” oraz „Księgę Standardów i Procedur”. W trakcie przygotowań jest system informatyczny do zarządzania siecią. Prowadzone są rozmowy z bankami nt. pakietu kredytowego na otwarcie poszczególnych placówek dla partnerów. W najbliższym czasie otwarte zostaną 3 dodatkowe punkty własne (w Krakowie, Warszawie i Kielcach), a po debiucie na NC kolejne 27 punktów do końca br. Planowana jest rozbudowa sieci o kolejne punkty w przyszłym roku.

Komentarz:
Andrzej Krawczyk, Akademia Rozowju Systemów Sieciowych
- Przy obecnym stanie rynku pozyskanie kwoty 2 mln na NC to mrzonka. Firma Artefe już kilka lat temu startowała z ofertą franczyzową, która nie spotkała się z zainteresowaniem rynku. Myślę, że tym razem może być podobnie, a te 2 mln być może są potrzebne firmie na inne cele. Oby się nie okazało, że hasło "franchising" ma zamydlić oczy inwestorom, bo i takie przypadki już były. Pytanie tylko, czy mając w pamięci przykład Blue Tax inwestorzy dadzą się drugi raz na to nabrać? -

Agnieszka Grabuś, 16 marca 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram