ARSS szerzy wiedzę o franczyzie 

Autor: Redakcja
Kategoria:
ARSS szerzy wiedzę o franczyzie; Foto: Andrzej Krawczyk

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych (ARSS) wzięła udział w kongresie Mazovia Business Congress, miejscu spotkań właścicieli firm i top menadżerów z sektora MŚP. O rozwoju franczyzy w Polsce i specyfice tego modelu biznesu opowiadał Andrzej Krawczyk, partner ARSS.

Franczyza to jeden z najbardziej popularnych modeli biznesowych. Jak podkreślił ekspert, w Polsce najwięcej było jest i będzie franczyz gastronomicznych.

W gastronomii mamy około 140 ofert - najwięcej na rynku. Jednak czym innym jest stworzenie oferty, a czym innym zbudowanie realnie funkcjonującej sieci. Na drugim miejscu pod względem funkcjonowania franczyzy jest szeroko rozumiany sektor FMCG. Najwięcej jest tu sklepów spożywczych. Na kolejnym miejscu mamy sieci sklepów odzieżowych (120 ofert franczyzowych). Innym sektorem, w którym popularna jest działalność na licencji jest branża usług finansowych, b2b i sprzedaż ubezpieczeń – powiedział Andrzej Krawczyk.

Ekspert zaznaczył również, że franczyza to prowadzenie biznesu w oparciu o cudzy sprawdzony pomysł pod znaną marką. Zwrócił uwagę na zestawienie „sprawdzony pomysł”. Ponieważ wiele firm ma w swojej ofercie franczyzę, która nie została przetestowana. W przypadku franczyzy powinno się kupować licencję, na podstawie której ktoś już odniósł sukces.

Franczyzodawca i franczyzobiorca to są dwa niezależne od siebie podmioty. Każdy prowadzi swój własny biznes we własnym imieniu i na własne ryzyko. Tyle tylko, że na podstawie umowy franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoją markę, know-how i inne wsparcie biznesowe. To wszystko nie dzieje się za darmo. Franczyzodawca zarabia z tytułu opłat franczyzowych – dodał Andrzej Krawczyk omawiając warunki budowania oferty i sieci franczyzowej.

Mazovia Business Congress, podczas którego odbyła się prelekcja eksperta ARSS to miejsce spotkań dla przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać kontakty biznesowe oraz podzielić się swoim doświadczeniem z firmami z regionu mazowieckiego. Tematyka kongresu jest skierowana do przedsiębiorców, właścicieli firm i top menadżerów z sektora MŚP.

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych to zespół specjalistów, który ma wieloletnie doświadczenie w takich obszarach jak franczyza (franchising) oraz  budowa i zarządzanie systemami sieciowymi. Misją firmy jest dostarczanie klientom indywidualnie dopasowanych rozwiązań w zakresie tworzenia i funkcjonowania systemów sieciowych - własnych, franczyzowych, agencyjnych, licencyjnych i dystrybucyjnych.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram