Apteki czekają kłopoty

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 lipca 2011
Kategoria:
Mediq_Photo_09DWejście w życie nowej ustawy refundacyjnej od 2012 roku uderzy w branżę farmaceutyczną. Najbardziej mogą ucierpieć małe, niezależne apteki, którym już dziś trudno jest utrzymać się na rynku.

O wpływie nowych regulacji na branżę specjalnie dla portalu FranczyzawPolsce.pl mówi Jakub Matuszkiewicz, koordynator ds. franczyzy w sieci Mediq (na zdjęciu).

Jakub_MatuszkiewiczPo wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej marża na leki refundowane zmniejszy się o około 5 proc. Niewątpliwie spowoduje to spadek rentowności aptek.  Istnieją obawy, że nawet 30 proc. placówek może nie dać sobie rady na rynku po zmianie prawa. Problemy mogą mieć zwłaszcza te apteki, które już teraz są nierentowe lub są obecnie na granicy rentowności.

Nowe przepisy spowodują także zmianę obszarów konkurencji. W tej chwili apteki przyciągają pacjentów głównie oferując im leki w korzystnej cenie. Od nowego roku cena leków refundowanych będzie miała jednak dużo mniejsze znaczenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Możliwości cenowej rywalizacji o pacjenta ograniczą się do leków sprzedawanych bez recepty, czyli tzw. OTC lub leków w stu procentach refundowanych.  Nowa ustawa spowoduje, że większego znaczenia nabiorą elementy stanowiące wartość dodaną apteki.

W większym stopniu niż dotychczas o wyborze placówki będą decydowały takie czynniki jak: lokalizacja (idziemy tam, gdzie najbliżej i najwygodniej), wygląd czy oferta. Pacjenci częściej będą wybierali apteki czyste i przestrzenne, w których nie trzeba tracić czasu w kolejkach, a kontakt z farmaceutą nie jest ograniczony szybami. Większego znaczenia nabierze także rola personelu. Przyjazna i szybka obsługa oraz profesjonalna porada farmaceutyczna częściej będą decydować o wyborze apteki.

Podsumowując, obecna sytuacja farmaceutów, i tak dość trudna z powodu dużego nasycenia rynku i silnej konkurencji, pogorszy się wraz ze zmianą prawa. Pojedynczym aptekom ciężko będzie konkurować z placówkami sieciowymi. Wyjściem z sytuacji jest m.in. franczyza, w ramach której właściciel apteki zachowuje niezależność w prowadzeniu biznesu, korzystając równocześnie z zasobów sieci.  Przystąpienie do systemu franczyzowego daje aptece dostęp do atrakcyjnych warunków handlowych, których pojedyncza placówka nie jest w stanie uzyskać. Franczyzobiorca uzyskuje również dostęp do know-how oraz programów szkoleniowych, dzięki którym ma możliwość podniesienia jakości swoich usług.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram