AmRest ostrzy zęby na Sfinks SA

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 sierpnia 2008
Kategoria:
AmRest – największy polski franczyzobiorca i jednocześnie jeden z największych operatorów gastronomicznych w kraju ogłosił wezwanie na kupno akcji spółki Sfinks.

AmRest zarządza w Polsce i kilku innych krajach sieciami restauracji KFC, Pizza Hut, Rodeo Drive, Freshpoint, Burger King, Starbucks. Do tego grona dołączyło ostatnio ponad 100 restauracji Applebee’s działających w Stanach Zjednoczonych. Teraz AmRest przymierza się do przejęcie łódzkiej spółki Sfinks – operatora sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK.

Spółka ogłosiła wezwanie na kupno akcji Sfinks S.A. z założeniem zwiększenia swoich udziałów z 11,2 procent do 25 procent. Proponowana cena zakupu to 19,41 zł, czyli o 22 grosze więcej niż kurs giełdowego zamknięcia sprzed wezwania. Przyjmowanie zapisów rozpocznie się 2 września i zakończy 16 września 2008 r.
Co ciekawe AmRest kupił w trybie pozaseryjnym za 16,23 mln zł pakiet 836 tysięcy akcji Sfinksa, stanowiących 9,01 procent w kapitale od Tomasza Morawskiego, założyciela i przewodniczący rady nadzorczej Sfinks S.A. W rękach Morawskiego znajduje się pakiet 45 procent udziałów i to do niego należałaby decyzja o sprzedaży akcji umożliwiających AmRestowi przejęcie spółki. Niedawno w wywiadzie dla magazynu Restaurator, Leszek Rodak, prezes Sfinksa powiedział, że według jego wiedzy na razie nie ma takich zamiarów, dlatego spółka nie zamierza zmieniać swoich strategicznych planów.

Analitycy twierdzą jednak, że wezwanie AmRestu to początek procesu przejęcia łódzkiej spółki. Szczególnie, że przedstawiciele firmy nie zaprzeczają jakoby takie plany były dodając, że w ich rękach Sphinx mógłby rozwijać się jeszcze lepiej.

Agata Zarębska
22 sierpnia 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram