Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego o umorzeniu postępowania sanacyjnego Almy Market.
Postępowanie sanacyjne miłoa polegać na przeprowadzeniu restrukturyzacji poprzez oddłużenie przedsiębiorstwa i wdrożenie działań sanacyjnych, czyli takich czynności prawnych i działań faktycznych, które sprawią, że dłużnik odzyska zdolność wykonywania swoich zobowiązań.
Postępowanie sanacyjne, którym sąd objął Almę w połowie grudnia 2016 roku, miało dać spółce czas na restrukturyzację i powrót do finansowej formy bez ciągłych żądań ze strony wierzycieli.
Przypomnijmy, że w styczniu 2017 roku przegłosowano wielką ratunkową emisję, którą objąć miał Tomasz Żarnecki, biznesmen z Nowego Targu. Zobowiązał się on także do udzielenia pożyczki spółce, a następnie zaproponował dzierżawę, z której środki miałyby systematycznie wpływać na konta Almy. To jednak nie wystarczyło.
30 stycznia br. zarządca Almy, który miał nadzorować proces restrukturyzacji, złożył do sądu wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. W podstawie wskazano m.in. na artykuły prawa restrukturyzacyjnego mówiące o działaniu na szkodę wierzycieli i niemożności przywrócenia zdolności do spłaty zobowiązań.
„Jeżeli sąd przychyli się do tego wniosku dla Almy będzie to oznaczało najprawdopodobniej otwartą drogę do upadłości” – komentował wówczas Adam Torchała, analityk Bankier.pl.
Jeszcze niedawno firma miała ambitne plany rozwoju. W sierpniu 2015 roku ruszył pierwszy franczyzowy sklep pod marką Alma Smart. W początkowej fazie budowy sieci franczyzowej spółka chciała otworzyć około 40 sklepów partnerskich.