Alior Bank przejmuje Bank BPH

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Przejęcie na rynku bankowym.

Alior Bank podpisał z grupą GE Capital umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH. Cena za 87,2% udziałów w podstawowej działalności banku to 1,225 mld zł. Zamknięcie transakcji przewiduje się do końca 2016 r.

Jak podaje Bankier.pl, informacje o negocjacjach Alior Banku z właścicielami Banku BPH pojawiły się już na początku marca. W czwartek zakończono rozmowy i podpisano umowę sprzedaży części BPH. Transakcja obejmuje tzw. podstawową działalność Banku BPH, wyklucza natomiast portfel kredytów hipotecznych denominowanych w CHF, innych walutach obcych i polskich złotych oraz BPH TFI. Zamknięcie transakcji przewiduje się do końca 2016 r. Zgodę musi wyrazić m.in. KNF.

Pod koniec ubiegłego roku Bank BPH przedstawił plan transformacji biznesowej na lata 2015-2020. Plan ten zakładał m.in. przekształcenie 134 oddziałów własnych w placówki partnerskie, ograniczenie zatrudnienia nawet do 1,7 tys. osób oraz rozwój 53 zaawansowanych technologicznie flagowych oddziałów własnych, wyspecjalizowanych w obsłudze klientów z segmentu bankowości osobistej oraz MŚP.

Plan zakładał osiągnięcie oszczędności kosztowych w wysokości ok. 200 mln zł rocznie, przy jednoczesnym utrzymaniu i wzroście przychodów w przyszłości. Do momentu zakończenia transakcji bank będzie kontynuował wdrażanie planu transformacji biznesowej.

Dla Banku BPH będzie to też kolejne przejęcie z podziałem przedsiębiorstwa na dwie części. W 2007 roku bank został częściowo przejęty Bank Pekao. Jego mniejsza część zachowała markę BPH i mogła dalej prowadzić biznes pod tym szyldem. Wówczas Pekao nie uzyskał odpowiednich zgód na przejęcie całości przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, że Alior Bank w ubiegłym roku trafił w ręce PZU. Plan ubezpieczyciela zakładał stworzenie na jego bazie większej instytucji poprzez przejęcie kolejnych banków. Obok BPH w tym kontekście nieoficjalnie wymieniano jeszcze Raiffeisen Polbank i Bank Ochrony Środowiska.

Z kolei Alior Bank przejął w ubiegłym roku niewielki Meritum Bank specjalizujący się w obsłudze klientów z segmentu consumer finance i MSP. Alior przejął też dwa SKOK-i: SKOK im. Św. Jana z Kęt i SKOK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram