Aktywnie na rynku nieruchomości handlowych

Autor: Redakcja
Data dodania: 24 lipca 2014
Kategoria:
Aktywnie na rynku nieruchomości handlowych; Foto: Galeria Bursztynowa

Aktywnie na rynku nieruchomości handlowych; Foto: Galeria Bursztynowa

Łącznie, w budowie jest obecnie ok. 794 tys. m² nowej powierzchni handlowej, z czego 720 tys. m² przypada na centra handlowe. Małe miasta sięgają po nowe projekty i konsekwentnie rozszerzają swoją ofertę.

Eksperci z międzynarodowej firmy doradczej JLL podsumowali sytuację na polskim rynku nieruchomości handlowych na koniec II kw. 2014 r. oraz opracowali prognozy rozwoju na nadchodzące miesiące.

Łącznie w I półroczu 2014 na rynek trafiły 252 tys. m² nowej powierzchni handlowej, z czego ok. 205 tys. m² przypadło na centra handlowe. Największym centrum handlowym ukończonym w okresie od stycznia do końca czerwca było Atrium Felicity w Lublinie (73 tys. m² GLA). W samym II kw. rynek wzbogacił się o ok. 88 tys. m² nowej powierzchni handlowej, z czego prawie 64 tys. m² zostało oddane do użytku w ramach trzech nowych centrów handlowych i jednej rozbudowy, a 24 tys. m² w dwóch parkach handlowych i dwóch wolnostojących magazynach handlowych (DIY i hipermarket).

Na koniec I półrocza 2014 r., całkowita podaż obiektów handlowych w Polsce wyniosła 12,1 mln m² GLA, z czego centra handlowe stanowią 8,7 mln m², parki handlowe - 1,3 mln m², wolnostojące magazyny handlowe - 1,9 mln m² , a centra wyprzedażowe - 163 tys. m². Wskaźnik nasycenia powierzchnią najmu centrów handlowych w Polsce osiągnął 226 m² na 1 tys. mieszkańców (powyżej średniej europejskiej 191m², ale poniżej średniej dla krajów zachodnioeuropejskich - 255 m²).

 Z naszych danych wynika, że w I półroczu 2014 wartość transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości handlowe, szacuje się na 368 mln euro, z czego 73 mln przypadły na II kw. Biorąc pod uwagę aktywność inwestorów oraz toczące się negocjacje spodziewamy się, że wartość umów kupna/sprzedaży w segmencie handlowym może sięgnąć nawet 1,5 mld euro na koniec 2014 – mówi Agnieszka Kołat, dyrektor w dziale rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.

Największą transakcją w segmencie handlowym w I półroczu była sprzedaż Poznań City Center przez TriGranit, Europa Capital oraz PKP na rzecz funduszy Resolution i ECE, sfinalizowana w I kw. tego roku. W II kw. warto wspomnieć o sprzedaży Galerii Mazovia w Płocku przez Lewandpol na rzecz CBRE Global Investors. W obydwu przypadkach wartość transakcji nie została ujawniona.

INK

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram