Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 12 październik 2015
Rośnie rynek artykułów medycznych.

Foto: freeimages.com

Po trudnym dla branży wyrobów medycznych roku 2014, bieżący rok przyniósł ożywienie na rynku i perspektywę powrotu do stabilnego wzrostu. Koniunkturę wykorzystują firmy handlowe, które rozwijają sieć sprzedaży za pomocą franczyzy.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED prognozuje, że do końca bieżącej dekady polski rynek wyrobów medycznych osiągnie wartość około 3 mld dolarów. Eksperci izby oceniają, że po trudnym dla branży roku 2014, bieżący rok przyniósł wyraźne ożywienie na rynku i perspektywę powrotu do stabilnego wzrostu w perspektywie najbliższych 3-5 lat.

Koniunktura napędza rozwój sieci franczyzowych. Tak jest w przypadku spółki Serwis Medyczno Projektowy „SMP” z Torunia, która od pięciu lat rozwija sieć Sklepy Medyczne Zdrowie. Firma prowadzi sprzedaż wyrobów fabryk z Grupy Kapitałowej Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, sprzętu pomocniczego, produktów do ochrony przeciwodleżynowej, sprzętu ortopedycznego, sprzętu pomiarowego i diagnostycznego, drobnego sprzętu medycznego oraz wyrobów refundowanych przez NFZ.

Przedstawiciel tej sieci Jarosław Jakielaszek powiedział nam, że obecnie pod wspólnym szyldem działa 7 sklepów franczyzowych i 30 własnych. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy firma planuje otworzyć kolejne 3 sklepy franczyzowe. Podstawowe wymagania sieci wobec potencjalnych franczyzobiorców są zawarte w kilku punktach. Warunki lokalu muszą być zgodne z wymaganiami NFZ. Franczyzobiorca musi posiadać około 70 tys. zł na rozpoczęcie inwestycji i zatrudnić wykwalifikowany personel.

Większość tego rynku - ponad 90% - jest finansowana ze środków publicznych, źródeł unijnych lub środków własnych samorządów. Właścicielom sklepów medycznych zależy na podpisaniu umowy z NFZ, by móc oferować produkty refundowane. O tym, czy placówka będzie atrakcyjna dla klientów decyduje właśnie umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Edyta Braszkowska, prezes sieci sklepów medycznych Samo Zdrowie zgadza się, że jest rynek produktów zaopatrzenia medycznego jest bardzo chłonny. Sieć sklepów Medycznych Samo Zdrowie to obecnie sześć placówek franczyzowych i dwie własne. Pierwszy sklep tej marki powstał 2011 roku w Kwidzynie. Od połowy 2013 roku firma postanowiła rozwinąć swoje skrzydła na zasadach franczyzy.

W przypadku tego konceptu opłata licencyjna, płacona jednorazowo wynosi 15 tys. zł netto (18 450 zł brutto), a cała inwestycja powinna się zamknąć w kwocie około 50 tys. złotych. W tym zawarta jest jednorazowa opłata franczyzowa, pierwsze zatowarowanie, oznaczenie sklepu, ubezpieczenie, zakup mebli, wykonanie podstawowego remontu, zakup komputera, kasy fiskalnej i oprogramowania. Firma ma otwartą rekrutację na franczyzobiorców.

Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma przedsiębiorcami zainteresowanymi otwarciem sklepu pod naszym szyldem. Planuję, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy podpiszemy co najmniej 3 umowy franczyzowe – dodaje Edyta Braszkowska.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Autor: / Czerwiec 18, 2019
Aktualności
Autor: / Maj 16, 2019

A może te Cię zaciekawią

Raporty
Autor: / Kwiecień 30, 2019
Raporty
Autor: / Marzec 14, 2019
Własny Biznes
Autor: / Maj 14, 2019

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 19.06.2019

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 12.06.2019

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 05.06.2019

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą